Helter Skelter

Helter skelter, Look out, ’cause here (s)he comes.

Chyba nie ma na świecie nikogo, kto nie wiem kim był Charles Manson i nie słyszał o wstrząsającym morderstwie Sharon Tate – ciężarnej żony reżysera Romana Polańskiego. Ostatnio historię tę wykorzystano w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood”, gdzie panią Tate grała Margot Robbie. Przez niepokojącą charyzmę Mansona, jego życie i ta straszliwa zbrodnia stały się bardzo sławne, komentowane i wspominane. Do dziś dzień rozpala to wyobraźnię i budzi grozę. Niektórzy bohaterowie nadal żyją, a sam guru zmarł w 2017 roku.

Ale co się właściwie stało? Dlaczego tak się stało? Czy Manson był naprawdę winny? Czym właściwie było Helter Skelter i co do tego mają Bitelsi? Ile milionów kosztował proces Charliego i jego Aniołków? Czy to morderstwo było jedyne, czy Rodzina częściej pozbywała się ludzi? Co właściwie siedziało w głowie Mansona, jak wyglądało jego dzieciństwo? I czy był on kolejnym Jezusem Chrystusem?

O tym wszystkim przeczytacie w książce „Helter Skelter. Sprawa Mansona”, napisanej przez Curta Gentry oraz prokuratora prowadzącego tę sprawę – Vincenta Bugliosi.

Jest to naprawdę arcydzieło literatury faktu. Przeczytacie tutaj bardzo szczegółową relację z procesu, ale jest to także analiza psychologiczna wszystkich osób zaangażowanych w tę sytuację oraz połączenie zbrodni z szerszym kontekstem społecznym. Dzięki tej książce, dowiecie się jak pokręcone i trudne było całe śledztwo, krok po kroku autorzy prowadzą nas przez to co się działo. Jest to także książka o sprawiedliwości i determinacji, co dodaje otuchy. Wszystko to jest napisane przystępnym, angażującym językiem.

Jeśli wydaje wam się, że przeczytaliście i wiecie już wszystko o najgłośniejszej zbrodni w historii USA – mylicie się. Napisana jak thriller, kryminał, horror – od tego nie można się oderwać, historia Charlesa Mansona, który nawet już jako umierający w więzieniu dziadzio, uwiódł 16 – latkę, która chciała wziąć z nim ślub…

Polecam wszystkim zainteresowanym psychologią i literaturą faktu. To trzeba przeczytać!