6 psychologicznych książek, które pomagają zmienić życie

Świadome i celowe zmiany w naszym życiu przynoszą korzyści i uszczęśliwiają. Dotyczy to zmian w myśleniu, działaniu, nawykach czy relacjach. Zmiany mogą dotyczyć przejście na nową ścieżkę zawodową, zakończenie toksycznych relacji, rozpoczęcie zdrowszego stylu życia, rozwijanie się w nowych obszarach czy realizowanie długoterminowych celów.  Sama lubię szukać w książkach inspiracji do zmiany lub wskazówek do niej. Oto 6 książek, które pomogły mi w mojej zmianie.

1. „Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze”, Daniel Maté, Gabor Maté

„Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze” to najnowsza książka napisana przez inspirującego kanadyjskiego lekarza Gabora Maté i jego syna Daniela Maté

W tej publikacji dokonano analizy dlaczego współczesne kraje zachodnie, które z definicji mają być najlepszymi miejscami do życia, faktycznie odnotowują wzrost liczby chorób przewlekłych i ogólnego złego stanu zdrowia. Ludzie chorują na depresję, wielu z nich bierze leki na poprawę nastroju albo choruje na choroby cywilizacyjne. Dlaczego tak jest? Panowie Mate odkrywają to co intuicyjnie wie każdy z nas: ten świat nie jest normalny i nie można w nim normalnie żyć. Autorzy bezlitośnie analizują temat norm społecznych, zdrowia psychicznego oraz poszukiwania autentyczności w naszym świecie, który jest pełen nierealnych oczekiwań i chorej presji. Zajmują się także pojęciem „normalności”, stwierdzając że jest to konstrukt o wiele bardziej skomplikowany i złożony. Wszystko to zestawiają z osobistymi doświadczeniami i obserwacjami.

Ta książka to pełen współczucia przewodnik po zdrowieniu, pomaga przewartościować życie i pomóc w odnalezieniu siebie. Jest to ważny głos dotyczący zdrowia psychicznego. Warto ją przeczytać i poddać refleksji swoje życie. Polecam.

Gabor Mate o uzależnieniu

2. „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju”, David. D. Burns

Kolejna książka to napisana przez Davida D. Burnsa książka pod tytułem  „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju”. David Burns to amerykański psychiatra i autor bestsellerów. Wybitny specjalista i inspirujący człowiek. Był on także dobrym przyjaciel Aarona T. Becka – jednego z twórców terapii poznawczo – behawioralnej. Książka została sprzedana w ponad trzech milionach egzemplarzy, obecnie w Polsce wydano nowy poprawiony tekst z o wiele ładniejszą okładką. Opisuje ona przetestowaną klinicznie niefarmakologiczną terapię depresji.

David Burns pisze o jednym: jesteśmy w stanie nauczyć się sterować i kontrolować nasz nastrój. Dzięki tej nauce pokonamy nasze autodestrukcyjne zachowania i zaczniemy żyć pełnią życia. I są na to dowodu naukowe! Techniki, które pomogą nam pokonać depresję nie są trudne, są wyuczalne i w zasięgu naszej ręki. Dodatkowym atutem jest to, że książka ta jest napisana niesamowicie ciepłym i empatycznym językiem, dzięki temu czyta się ją z wielką przyjemnością.

Propozycja ta została doceniona przez wiele osób, które borykają się z depresją. Dzięki tej pozycji łatwiej można odzyskać równowagę psychiczną i to w zaciszu domowym. Książka ta to spotkanie z wyjątkowym psychiatrą, który wysłucha nas i pokieruje w naszym zdrowieniu. Ta książka pomaga w samoleczeniu i daje wiele konkretnych wskazówek jak zmienić swoje funkcjonowanie,

3. „Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”, Bessel van der Kolk

Bessel van der Kolk to holenderski psychiatra, autor, badacz i pedagog. Od wielu lat zajmuje się on stresem pourazowym i traumą. Jego książka „Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy” to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które interesują się traumą. Do dziś dzień jest ona uznawana za kompendium współczesnej wiedzy na ten temat. To po pierwsze.

Po drugie ta książka ukoi, rozgrzeszy i pomoże. Wiele się we mnie zmieniło odkąd ją przeczytałam po raz pierwszy. Książka ta jest osobista i jednocześnie naukowa, jest pełna wiedzy, ale także rozmyślań psychiatry. Autor bardzo szczegółowo eksplorując temat lęku, traumy i wewnętrznych demonów, które mogą doskwierać każdemu z nas. Opisuje tutaj konkretne przypadki i daje wskazówki. Współcześnie wiele się o tych tematach mówi, a jeśli chcecie od czegoś zacząć – zacznijcie tutaj. Jest to podejście humanistyczne, holistyczne… dostrzeżenie indywidualnego człowieka w jego świecie i bólu. Świat potrafi uwierać, czasami nie wiemy dlaczego, ta pozycja pomoże ci to odkryć, nie ocenia a wspiera proces zdrowienia.

Jest to książka, która pomoże wam wrócić na drogę waszego życia, dając nadzieję i pomagając zrozumieć że wiele problemów wynika z przeszłości i że wiele kwestii można sobie wybaczyć.

Jakie jeszcze książki mogą zmienić twoje życie?

4. „Dzieci szczęścia”, Herman Scherer

Hermann Scherer studiował administrację biznesową ze szczególnym uwzględnieniem marketingu i promocji sprzedaży. Jest człowiekiem sukcesu. Ale po przeczytaniu książki zobaczycie, że jest też charyzmatycznym, odważnym i ciekawym człowiekiem. Jego książka „Dzieci szczęście” może odmienić wasze życie.

Z jednej strony jest to poradnik motywacyjny, ale z drugiej strony jest na to trochę zbyt chaotyczny i szalony. Autor nie przedstawia nam poukładanej wiedzy, ale opowiada o sobie i na tej podstawie zachęca nas do różnych rzeczy. Do jakich?Do próbowania. Do życia według własnych zasad. Do tego, żeby przestać marnować czas. Do zostania dzieckiem szczęścia. Bo kimże są te dzieci szczęścia? To ludzie, którzy nie boją się łapać życia za rogi, nie marnują swojego potencjału na rzeczy które im nie służą, są trochę szaleni, bo gotowi zaryzykować… Autor dzieli się swoim doświadczeniem, pokazując nam że nawet z najgorszych tarapatów można się wykaraskać, nauczyć się czegoś i dostać kopa do kolejnych wyzwań.

Jest to książka „po prostu” o zmianie nastawienia do życia napisana przez charyzmatycznego i sympatycznego faceta. Ta książka bardzo mi pomogła w pewnym trudnym momencie mojej egzystencji. Życie jest jedno i właściwie: co masz do stracenia?

Czego można nauczyć się z horrorów?

5. „Flow. Stan przepływu”, Mihály Csíkszentmihályi

Mihaly Csikszentmihalyi był węgiersko-amerykańskim psychologiem. Stworzył on koncepcję „przepływu” i opisał ją w swojej książce „Flow. Stan przepływu”.  Flow to stan często doświadczany przez sportowców, artystów, naukowców podczas intensywnego tworzenia i działania. Ale nie jest tylko dla nich zarezerwowany. Ja też czasami go miewam! Zwłaszcza, gdy piszę.

Flow to to stan głębokiego zaangażowania i skupienia na zadaniu, wtedy całkowicie angażujemy się w wykonywaną czynność, zapominamy o otaczającym nas świecie i mamy z tego wielką satysfakcję. W tym momencie jesteśmy POCHŁONIĘCI… wszystko wokół nas znika, a czas przestaje mieć znaczenie. Jest to fantastyczne doświadczenie, dzięki któremu osiągamy coś wyjątkowego, wskakujemy na najwyższy poziom naszej efektywności.

Interesuję się kreatywnością. Lubię o niej czytać i doświadczam stanu flow, chętnie przeczytałam książkę która mi pomogła usystematyzować wiedze na ten temat. Czyta się szybko i jest ciekawa, polecam. Dzięki niej nie tylko podwyższycie swoją efektywność, ale także nadacie swojemu życiu sens. Serio.

6. „Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego”, Morgan Scott Peck

Morgan Scott Peck był amerykańskim psychiatrą i autorem bestsellerów, autorem książki „Droga rzadziej przemierzana”, która przez wielu jest uznawana za książkę odmieniającą życie. Ja też tak uważam. Jest to jedna z najbardziej znanych i poczytnych książek o rozwoju duchowym człowieka.  Podobno sprzedano ją w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy i przetłumaczono na 30 języków.

Książka podchodzi do tematu poważnie, pokazuje nam trudniejszą drogę, tę rzadziej przemierzaną, a żeby na nią wkroczyć potrzeba odwagi i determinacji. Ta książka uczy odpowiedzialności i miłości, ale nie tych płytkich sformułowań. Zachęca do poszukiwania w nich głębiej. Ta książka jest o pomaganiu sobie i innym, pokazuje że tak naprawdę nie ma nas bez innych osób, bez autentycznych relacji i duchowości. To w jaki sposób postępujemy – to nasz wędrówka. Starajmy się przebyć ją jak najlepiej.

Książka ta podejmuje temat psychologi miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego. Ważna jest dyscyplina, motywacja i energia. Wiele w moim życiu zmieniła, więc polecam ją dalej.