David Burns oddaje radość życia

David Burns to amerykański psychiatra i autor bestsellerów. Wybitny specjalista i inspirujący człowiek. Był on także dobrym przyjaciel Aarona T. Becka – jednego z twórców terapii poznawczo – behawioralnej. Pan Burns napisał wyjątkową książkę o poważnej chorobie: „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję”.

david-burns-radosc-zycia

There is only one person who could ever make you happy, and that person is you

Książka została sprzedana na całym świecie w ponad trzech milionach egzemplarzy. Aktualnie w Polsce wydano nowy i poprawiony tekst, z o wiele ładniejszą okładką. W książce przeczytacie o przetestowanej klinicznie niefarmakologicznej terapii depresji.

David Burns pisze o jednym: jesteśmy w stanie nauczyć się sterować i kontrolować nasz nastrój. Dzięki tej nauce pokonamy nasze autodestrukcyjne zachowania i zaczniemy żyć pełnią życia. I są na to dowodu naukowe! Techniki, które pomogą nam pokonać depresję nie są trudne, są wyuczalne i w zasięgu naszych rąk.

Metoda psychiatry wywodzi się z terapii poznawczo – behawioralnej, która zakłada, że identyfikacja i zmiana negatywnych wzorców myślowych oraz przekonań, może wyleczyć nas z naszych problemów. Oczywiście każdy człowiek jest unikalny, a każdy przypadek depresji inny, a w leczeniu ważne jest także podejście indywidualne, ale Pan Burns wierzy, że jeśli zastosujemy jego wskazówki, pomoże nam to wyjść z tej choroby. Po pierwsze: zidentyfikuj swoje negatywne myśli i przekonania, to one zniekształcają twoją rzeczywistość. Warto jest prowadzić dziennik myśli, żeby je dostrzec oraz ocenić ich prawdziwości i użyteczność. Kolejnym krokiem jest zmiana myślenia: przekształcanie tych negatywnych myśli w bardziej realistyczne i pozytywne. Jak to zrobić? Poprzez aktywne ich kwestionowanie oraz stosowanie technik behawioralnych, takich jak np. planowanie bardziej kreatywnych aktywności.

Propozycja Pana Burnsa została doceniona przez wiele osób, które borykają się z depresją. Dzięki tej pozycji łatwiej można odzyskać równowagę psychiczną i to w zaciszu domowym. Oferuje ona narzędzia i strategie, które można stosować samodzielnie w celu poprawy nastroju. Książka ta to spotkanie z wyjątkowym psychiatrą, który wysłucha nas i pokieruje w naszym zdrowieniu. Dodatkowym atutem jest to, że jest napisana niesamowicie ciepłym i empatycznym językiem, dzięki temu czyta się ją z wielką przyjemnością. Pozycja ta dodała mi otuchy i pomogła spojrzeć na siebie z boku, z wielu proponowanych tutaj technik korzystam na co dzień.

Polecam wszystkim tym, którzy mają obniżony nastrój, który uniemożliwia im dobre funkcjonowanie oraz tym, którzy lubią czytać książki, które są plastrem na serce.