Gabor Maté to kanadyjski lekarz węgierskiego pochodzenia. Jest on oryginalnym myślicielem, lekarzem z prawdziwego zdarzenia i utalentowanym pisarzem. Jako lekarz specjalizuje się on w badaniu przyczyn uzależnień oraz interesuje się deficytem uwagi ADHD. Dostrzega on związek pomiędzy zdrowiem umysłu i ciała, często o tym mówi i zachęca do pracy nad sobą. Jedną z jego książek jest „Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów”.

Not why the addiction but why the pain
W książce lekarz opisuje swoje doświadczenia ze wschodniej dzielnicy Vancouver, gdzie wśród najbardziej chorych i uzależnionych, pracował jako psychiatra. Zazwyczaj uzależnienie kojarzy nam się ze słabością, podchodzimy do takich osób krytycznie, obwiniamy je. Pan Maté, szukając odpowiedzi na pytanie „dlaczego się uzależniamy?”, pokazuje nam szersze spojrzenie, obejmujące intymne historie pacjentów, ich rozwój emocjonalny, budowę i chemię mózgu oraz dostępność narkotyków. Spogląda na chorych w ciepły i nieoceniający sposób, sam uczy się od nich wielu rzeczy. Sam autor pokazuje cierpienia także na własnym przykładzie, co jest dodatkowym atutem książki.
Opisano tutaj śmiałe i nowatorskie hipotezy autora, dotyczące przyczyn epidemii nałogów. Uważa on, że uzależnienia mają swoje korzenie w traumatycznych doświadczeniach, głównie z dzieciństwa. Osoby, które doświadczyły traumy, szukają sposobu na radzenie sobie z bólem emocjonalnym, często sięgają po substancje uzależniające. Autor wierzy, że jeśli podejmujemy się leczenia, musimy patrzeć na człowieka holistycznie oraz brać pod uwagę jego fizyczność, emocjonalność i funkcjonowanie społeczne. Chorych trzeba zrozumieć, nie potępiać. Lekarz zwraca także uwagę na społeczną odpowiedzialność za to, w jakim świecie żyjemy i rozgrzesza nas: ten świat jest trudny i szalony, nie wiadomo jak w nim funkcjonować, a na dodatek ten świat oferuje nam szybkie i niebezpieczne metody radzenia ze stresem, a później pozostawia nas samych sobie. Potrzebne są zmiany w polityce, edukacji, medycynie i naszym podejściu. Lekiem na samotność i cierpienie są relacje międzyludzkie, które koją i dają poczucie, że jeszcze nie jest za późno.
Jest to książka skierowana nie tylko do specjalistów, ale także dla tych, którzy interesują się tą tematyką, bądź sami mają problem z „głodnymi duchami”. Świat, w którym żyjemy, staje się coraz bardziej rozwinięty, coraz częściej zostawia nas w tyle. Dzięki takim książkom łatwiej się żyje, dostrzega się nowe perspektywy i uczy się, że zawsze warto. Uzależnienia są epidemią współczesnego świat i ten świat potrzebuje takich specjalistów jak Gabor Mate. Spokojnych, ale bijących na alarm. Lubię w tej książce także to, że jest ona napisana swobodnym językiem, dzięki któremu czyta się o tych problemach łatwiej i przystępniej. Ta książka dodała mi otuchy.
Polecam każdemu kto lubi spotkania z inspirującymi osobami, a także tym, którzy chcą sobie pomóc.