Koniec dzieciństwa według Arthura C. Clarka

Arthur C. Clarke to znany pisarz science fiction. Był wielokrotnym laureatem najpoważniejszych nagród literackich w dziedzinie fantastyki, m.in. Hugo i Nebuli. Okazał się tak wybitną personą, że został patronem kolejnej nagrody, którą wręcza się za najlepszą powieść s-f. Wraz ze Stanleyem Kubrickiem stworzyli scenariusz do „2001: Odyseja kosmiczna”. Dzisiaj o jego powieści „Koniec dzieciństwa”.

arthur-c-clarke-koniec-dziecinstwa

Sometimes I think we’re alone in the universe, and sometimes I think we’re not—in either case, the idea is quite staggering!

Powieść ta została wydana w 1953 roku, niektórzy uważają ją za powieść s-f wszech czasów. Na podstawie tej historii powstał serial, który również jest wart obejrzenia.

Ludzie interesują się kosmosem i jak się okazuje kosmos interesuje się ludźmi. Pewnego dnia nad większymi miastami na Ziemi pojawiają się ogromne statki kosmiczne. Najpierw nie dzieje się nic. A potem dzieje się wszystko. Obca cywilizacja postanawia naprawić ziemian i ostro zabiera się za robotę. Czy to dobrze?

Książka jest ciekawa, czasami przerażająca. Jest nie tylko dla fanów s-f., bo dotyka takich tematów jak: znaczenie i wartość ludzkiego życia, zagrożenia we wszechświecie oraz to czy naprawdę potrzebujemy kogoś silniejszego, żeby nam nami zapanował? Są też zwroty akcji, więc naprawdę warto.

Polecam wszystkim, którzy ostatnio usłyszeli o tym co UFO wyrabia w USA i Meksyku.