Kim jestem?

O mnie

o mnie Marta Jankowska

Cześć, mam na imię Marta.

 

Jestem psychologiem, skończyłam także studia filozoficzne. Lubię i chcę pomagać, przez ponad dekadę było to moje główne życiowe zadanie. Jest jeszcze ta druga część mnie: lubię tworzyć, słuchać i opowiadać historie oraz wierzę w nieograniczoną wyobraźnię.

 

Zapraszam Cię do mojego świata, który próbuję tworzyć łącząc te dwie idee: przenikanie się ludzkiego wymiaru naszego życia wraz z odważnym wyjściem ku Nowemu, wykorzystując kreatywność i to, co oferuje nam współczesność. Ponadto lubię różne ości: radość, skuteczność i innowacyjność.


Uwielbiam czytać książki, a moim ulubionym gatunkiem jest horror. Oglądam, czytam i… próbuję go rozgryźć. Jest to nie tylko wspaniała podróż intelektualna, ale także świetna zabawa.


Mam wrażenie, że wiele osób uważa zainteresowanie horrorem za coś infantylnego i albo nie ogląda i nie czyta się takich rzeczy w ogóle, albo z czasem się z tego wyrasta. Okazało się jednak, że znalazłam takich pasjonatów jak ja, zaczęłam poznawać ich teorie i tworzyć własne.


Ale nie samym horrorem żyje człowiek…

Psychologia

Jestem psychologiem i jednym z tematów, który szczególnie mnie interesuje jest trauma. 

Zainteresowanie traumą  narodziło się w podczas mojej ponad 10 letniej pracy zawodowej. W tym okresie pracowałam z osobami z niepełnosprawnościami, osobami doświadczającymi przemocy oraz dziećmi i młodzieżą z rodzinnej pieczy zastępczej. Zajmowałam się szkoleniami, diagnozą i poradnictwem. Wtedy też dostrzegłam, że trauma jest to jeden z najistotniejszych tematów psychologicznych. Przeszłam dużą ilość kursów i przeczytałam wiele książek na ten temat.

Jeśli interesują Cię te tematy, to zapraszam do moich przemyśleń. Znajdziesz tutaj recenzje ciekawych książek i wszystko to, czego się nauczyłam i mnie zainspirowało.

🧠 Książki potrafią zmieniać życie, poznaj 6 książek, które zmieniły moje!

🧠 Chcesz poznać więcej wartościowych książek? Oto 5 książek, które odmieniają życie!

🧠 Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaką książkę przeczytać, żeby zmienić swoje życie, to polecam „Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia” autorstwa Christiny A. Padesky i Dennisa Greenbergera.

🧠 David Burns to amerykański psychiatra i autor bestsellerów. Pomoże Ci odzyskać radość, tutaj możesz o tym przeczytać.

🧠 Robert Kolker to amerykański dziennikarz, wnikliwy i wybitny reporter, który w przejmujący sposób opisuje rzeczywistość. Przeczytaj recenzję jego książki „W ciemniej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii”.

🧠 Jeśli właśnie cierpicie, zauważacie u siebie objawy wyczerpania emocjonalnego i łączycie to z pracą, idźcie do specjalisty, naprawdę. Wasze życie jest zbyt cenne i nie musi tak wyglądać. Przeczytajcie też tę książkę: „Prawda o wypaleniu zawodowym” autorstwa Christiny Maslach i Michaela P. Leitera.

🧠 Mary L. Trump to amerykańska psycholożka i pisarka, jest ona także siostrzenicą prezydenta USA, Donalda Trumpa. Jej książka „Zbyt wiele i nigdy dość. Jak moja rodzina stworzyła najniebezpieczniejszego człowieka na świecie” jest wstrząsająca.

🧠 Kim właściwie są „dorosłe dzieci”? Są to osoby, które wychowywały się w rodzinach, w których nie mogły być dziećmi. Zjawisko takie nazywamy parentyfikacją i możecie o nim przeczytać w książce profesor Katarzyna Schier „Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie”.

🧠 Jeśli interesujesz się psychologią i psychiatrią, zastanawiasz się nad sobą i chcesz coś zrobić ze swoim życiem, to powinieneś poznać książki emerytowanego profesora psychiatrii Uniwersytetu Stanford – Pana Irvina D. Yaloma. Oto recenzja jego książki „Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry”.

🧠 Odwaga odsłonięcia swojego prawdziwego Ja jest drogą ku pełniejszemu życiu. Brene Brown pisze o tym w swojej książce „Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja”.

🧠 Chcesz wiedzieć co oznacza Helter Skelter? I czy Charles Manson był nowym Jezusem Chrystusem? Przeczytaj o czym jest książka „Helter Skelter. Sprawa Mansona”, Curta Gentry i Vincenta Bugliosi.

🧠 Mając doświadczenie psychologiczne, wiem że tworzenie relacji podczas trudnych rozmów, bywa kluczowe. Dlatego tak bardzo spodobała mi się książka Dr Lillian B. Rubin „Mężczyzna o pięknym głosie. Opowieści o terapii, która łamie reguły”.

🧠 Wiele dorosłych osób niesie na barkach bolesną spuściznę, którą otrzymali od najbliższych – swoich rodziców. Dr Susan Forward napisała o tym książkę „Toksyczni rodzice”.

🧠 Kay Redfield Jamison to amerykańska psycholożka kliniczna, która ma zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową. Napisała o swoim życiu niesamowitą książkę „Niespokojny umysł”.

🧠 Angela Duckworth to amerykańska psycholożka, pracowniczka naukowa i specjalistka od uporu oraz samokontroli. Jej książka „Upór. Potęga pasji i wytrwałości” zmieniła moje życie.

Feminizm

Odkąd skończyłam 15 lat, interesuję się także feminizmem i czytam wiele książek dotyczących tego tematu.

👩 Gloria Steinem to amerykańska ikona feminizmu, dziennikarka i założycielka feministycznego magazynu Ms. Przeczytałam jej wspaniałą książkę autobiograficzną „Moje życie w drodze”.

👩 Justyna Kopińska to dziennikarka, socjolożka i autorka reportaży, które dotykają bardzo trudnych tematów, od których większość ludzi odwraca wzrok. Zbiór jej tekstów „Z nienawiści do kobiet” dotyczy społecznych i kulturowych mechanizmów przemocy wobec kobiet.

👩 Martyna Wojciechowska to inspirująca kobieta, dziennikarka, podróżniczka i społeczniczka. Dzięki niej możecie sobie odpowiedzieć na pytanie „Co chcesz powiedzieć światu?”.

Kreatywne życie

Kolejnym ważnym dla mnie tematem jest kreatywność i efektywne, twórcze życie, dlatego regularnie czytam książki na ten temat.  

🙂 Elizabeth Gilbert to amerykańska pisarka, która stała się sławna dzięki książce „Jedz, módl się i kochaj” i jej ekranizacji z Julią Roberts. Jej książka „Wielka Magia” to niesamowita podróż, w którą koniecznie musisz się udać!

🙂 Książka ta jest jedną z najsłynniejszych, jakie kiedykolwiek napisano o poszukiwaniu wiary i pokoju. Przeczytaj o „Siedmiopiętrowej górze” Thomasa Mertona.

🙂 Czy chcesz doprowadzić swoją robotę do końca? Poznaj autorską metodę David Allena „Getting Things Done”!

🙂 Michał Szafrański to jeden z najbardziej znanych polskich blogerów, przez dekadę prowadził bloga o tematyce finansowej. Bardzo inspirujący człowiek, dzięki niemu możesz stać się finansowym ninja!

🙂 Czy Strategia Błękitnego Oceanu ma sens? Przekonaj się sam!

🙂 Chcesz nauczyć się dobrze pisać? „Uratuj kotka” z Blakem Snyderem!

🙂 Czym jest sztuka powieści? Skąd wielcy i wybitni czerpali swoje pomysły i jak wyglądała ich rutyna pisarska? I czy warto pisać? Koniecznie przeczytaj „Sztuka powieści. Antologia wywiadów I” z „The Paris Review”.

🙂 Jak stworzyć markę osobistą? Angelika Chimkowska radzi.

Znajdź mnie tutaj:

Współpraca:

CZEŚĆ!

Dlaczego kosmici się do nas nie odzywają? Ile razy trzeba powtarzać? Dlaczego clowny są straszne?

Odezwij się!