Seria horrorów o hipnozie!

Hipnoza – czasami wykorzystywana w psychologii – to stan zwiększonej koncentracji, kiedy klient jest otwarty na sugestie. Dzięki niej można bardziej wpływać na zachowania i myśli klienta lub cofnąć się do jego przeszłości. Wykorzystuje się ją do łagodzenia bólu, leczenia lęków, złych nawyków czy traumy, a także  w walce z uzależnieniami. W Polsce ten typ terapii jest rzadko wykorzystywany. Ostatnio przeczytałam serię książek o psychologu, „usypiaczu dzieci”, korzystającym z hipnozy by pomagać najmłodszym. Poznajcie serię Donato Carrisiego o Pietro Gerberze.

Kim jest autor?

Donato Carrisi to włoski scenarzysta i reżyser. Stał się on także bestsellerowym pisarzem, wiele jego mrocznych książek zostało przetłumaczonych na język polski. Urodził się 25 marca 1973 roku w Martina Franca w Apulii. Polecam zarówno jego książki, jak i filmy. Są one niepokojące i są bardziej thrillerami niż horrorami, ale poziom strachu jaki wywołują w mojej ocenie kwalifikuje je do mojego ulubionego gatunku. Jego książki są pełne absurdalnych, ale logicznych  rozwiązań, postacie przez niego wykreowane budzą niepokój, są skomplikowane i bardzo wyraziste. Między innymi napisał on serię Pietro Gerberze – hipnotyzerze, który prowadzi praktykę po swoim znanym ojcu. W trakcie tych książek dowiadujemy się o jego mrocznej przeszłości, odkrywamy z nim tajemnice i uczymy się tajników jego zawodu. Na razie są trzy książki z tej serii, poniżej znajdziecie ich opisy.

1. „Dom głosów”

Pierwszą książką jest „Dom głosów”.

Pietro Gerber prowadzi spokojne życie, ma kochanego synka i piękną żonę. Jest szanowanym psychologiem dziecięcym, prowadzi wiele trudnych spraw, w których sprawcami lub ofiarami są dzieci. Jest on usypiaczem dzieci, wykorzystuje hipnozę by wchodzić do dziecięcych umysłów i rozwiązywać ich traumy oraz odkrywać ich bóle. Jest w tym świetny. Pewnego dnia dostaje niepokojący telefon, z Australii dzwoni do niego koleżanka po fachu, która prosi go o przysługę. Chce, żeby nasz bohater zahipnotyzował młodą kobietę, która ma wiele problemów i wraca teraz do Włoch by je rozwiązać. Hannie wydaje się, że zabiła swojego braciszka Ado, chce teraz znaleźć jego ciało. Psycholog zgadza się niechętnie, nie zajmuje się w swojej praktyce dorosłymi. Ostatecznie zgadza się i ta decyzje będzie miała niebagatelny wpływ na jego życie, będzie musiał się nie tylko zmierzyć z mroczną i dziwaczną przeszłością kobiety, ale także ze swoimi skomplikowanymi relacjami z ojcem.

Świetnie się to czyta, każda scena wywołuje napięcie, z niecierpliwością chcemy wiedzieć, o co chodzi? Dlaczego Hanna się tak zachowuje? Dzięki wprowadzeniu tutaj psychologa i hipnozy cała akcja dzieje się na pograniczu rzeczywistego świata i tego co mamy w głowie. Czasami trudno rozróżnić te światy od siebie. Mocna rzecz!

Parentyfikacja w horrorach!

2. „Dom bez wspomnień”

Drugą książką jest „Dom bez wspomnień”.

Po ostatniej skomplikowanej sprawie życie psychologa uległo diametralnej zmianie, niestety nie na lepsze. Pogrążony w swojej własnej otchłani Pietro Gerber próbuje udawać, że nic się nie zmieniło. Nadal pracuje, ale boi się przyjmować kolejne sprawy. Zostaje poproszony przez Sąd o zbadanie chłopca – Nico, który został odnaleziony po tajemniczym zaginięciu. Zniknął on w pewnym momencie ze swoją matką, która nie została odnaleziona. Twierdzi on teraz, że ją zabił… Psycholog musi wykorzystać hipnozę by dotrzeć do prawdy i odkryć tę tajemnicę. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, w gąszczu umysłu małego dziecka czają się coraz to nowe sekrety, które wciągają dorosłego w dziwną grę.

Poznawanie psychologa to niesamowita podróż, a autor świetnie manipuluje nim i … nami. Co rusz uświadamiamy sobie ile pułapek na nas czyha. Umysł jest plastyczny, oddawanie jego władzy w cudze ręce nie może się dobrze skończyć…

Poznaj 4 horrory psychologiczne!

3. „Dom świateł”

Trzecią książką jest „Dom świateł”.

Z usypiaczem dzieci nie jest najlepiej. Jego życie bardzo się skomplikowało, a on nie umie przerwać złego fatum. Nie ma też zleceń. Pewnego razu trafia jednak do niego młoda kobieta, Maja Salo, niania Evy, obie mieszkają w odosobnionej willi. Dziewczynka boi się wychodzić z domu, miewa dziwne wizje i Maja podejrzewa, że ma problemy psychiczne. Psycholog nie chce brać tej sprawy, ale w końcu – zmuszony dziwnym zbiegiem okoliczności – ulega. Zaczyna się kolejna niebezpieczna gra w jego życiu. Czy ma jeszcze siłę, żeby ją stoczyć?

Gerber nie uczy się na błędach i popełnia błąd wielu psychologów, wydaje mu się, że może być specjalistą w swojej własnej sprawie. Nie rozwiązał jeszcze spraw z pierwszych tomów, a zaczyna wikłać się w nowe, mroczne sytuacje. Czyta się to z zapartym tchem, podszytym współczuciem!

Bardzo podobała mi się cała seria i z wielkim niepokojem czekam na dalsze „przygody” tego specjalisty.