What is your favorite scary movie? – zadaj to pytanie na randce!

Osobiście nie znam wielu osób, które lubią oglądać horrory… Znam raczej takie, które wolą oglądać inne filmy, a od strasznych filmów trzymają się z daleka. Mam wrażenie, że panuje niesprawiedliwe przekonanie, że osoby, które są fanami horrorów są dziwne i mroczne. Czy to prawda? Przekonajmy się czy warto zadać na randce pytanie „Jaki jest twój ulubiony straszny film?” i z zainteresowaniem posłuchać odpowiedzi.

EMPATIA

Czy ludzie, którzy oglądają filmy, gdzie morduje się zwierzęta, ludzi i raczej pokazuje się złe rzeczy to kompletni szaleńcy, których należy unikać? Czy oznacza to, że są osobami bez empatii? Nie znalazłam żadnych badań, które by to potwierdzały, wręcz z zainteresowaniem przeczytałam artykuł rozprawiający się z tym mitem. Warto zastanowić się KTO właściwie lubi horrory i czy są to osobę o zimnym sercu. Straszne filmy rzadko z założenia pokazują tylko flaki i krew, prawda jest taka że jak każdy gatunek podejmują wiele ważkich tematów, także tych związanych z pokonywaniem trudności i ostatecznymi porachunkami ze Złem.

Jeśli empatia to zdolność do rozumienia i współodczuwania emocji innych osób, to skoro oglądamy filmy, w których tak wiele jest negatywnych emocji to jest wielkie prawdopodobieństwo, że nauczymy się je rozumieć i współodczuwać emocje innych osób w różnych sytuacjach. Prawda?

Dlaczego psychologia radzi, żeby oglądać horrory?

FAJNA RANDKA

Oglądanie strasznych filmów sprzyja tworzeniu ściślejszych relacji i to… dosłownie. Firma NBCUniversal zrobiła ciekawe badania. I co z tego wyszło?

Wyniki ankiety pokazują, że 63% osób samotnych uważa oglądanie horrorów za „świetną randkę”. A 49% ankietowanych „zgodziło się, że wspólne zainteresowanie horrorami może wskazywać na głębszą zgodność między partnerami”. Pierwszym wyborem była co prawda komedia, ale horror znalazł się na drugim miejscu. Za najlepsze filmy, które warto obejrzeć na randce uznano: „Halloween”, „Teksańska masakra piłą mechaniczną”, „Cult of Chucky”, „The Purge” i „Piła”.

Inne dane tylko to potwierdzają!  Respondenci uważali, że największą zaletą oglądania horroru lub strasznego filmu na randce była możliwość fizycznego zbliżenia się/przytulenia (51%), podzielenie się ekscytującymi przeżyciami (46%), poczucie ekscytacji i adrenaliny (46% ) oraz przełamywanie lodów w zabawny i niekonwencjonalny sposób (43%). Chociaż 74% respondentów stwierdziło, że chętnie obejrzałoby horror na pierwszej randce (czyli miłość od pierwszej randki), okazuje się, że trzecia randka jest najczęstszym miejscem wspólnego oglądania horroru.

SIŁA PSYCHICZNA

Badania naukowe udowodniły, że osoby które są fanami horrorów lepiej zniosły pandemię, co oznacza że są bardziej odporne psychicznie. Mniej je niepokoiła ta straszna sytuacja, a to dzięki oglądaniu horrorów i przygotowywaniu się w ten sposób na to co może się strasznego wydarzyć.  Istnieje prawdopodobieństwo, że takie osoby w sytuacji kryzysowej będą silne i lepiej poradzą sobie z niebezpieczeństwem. Horrory mogą dać zestaw narzędzi do radzenia sobie z lękiem, stresem i intensywnymi uczuciami.

Oto 8 lekcji, których udziela horror!

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Sami musicie przyznać, że horrory ogólnie są… ciekawe. Każdy lubi je od czasu do czasu obejrzeć, a ci którzy to robią podobno lepiej rozwiązują problemy w prawdziwym życiu. Żyjemy w niepewnych czasach, czy nie lepiej jest mieć przy sobie kogoś kto potrafi stawić czoło własnym lękom, bo lepiej je zrozumiał właśnie oglądając straszne filmy?  Wiele takich osób zbiera informację o zagrożeniach, będzie można je dzięki tej wiedzy zidentyfikować i sobie z nim poradzić. Mają oni także lepsze umiejętności reagowania w sytuacjach stresowych.

CIEKAWA OSOBOWOŚĆ

Ludzie, którzy oglądają horrory chcą się rozwijać, nie chcą się bać, więc szykują się na najgorsze. Czy takie osoby nie są interesujące? W strasznych filmach przedstawiono sytuacje ekstremalne, egzystencjalne, sytuacje graniczne. Ten kto to obejrzał, miał szansę na konfrontację i refleksję nad własnymi wartościami, przekonaniami i śmiertelnością. Pytania te stają się także szansą na dyskusję nad przyszłością, nad tym jak społeczeństwo powinno reagować na zło, czy naprawdę nasz świat musi tak bardzo niszczyć Ziemię i czy naukowe badania można robić bez końca. Jest to na pewno początek ciekawej dyskusji.