John Carpenter – mistrz horrorów

John Carpenter to amerykański reżyser filmowy i scenarzysta. Jest on twórcą głównie horrorów oraz filmów science fiction, zdarzało się, że do niektórych swoich filmów komponował nawet muzykę. Filmem, który zapoczątkował jego rozpoznawalność jest kultowy już slasher „Halloween”. Dzieła tego reżysera przerażają i są krwawe, ale pytają także o naturę zła i stawiają bohaterów przed dylematami moralnymi. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych twórców kina grozy lat 70. i 80. XX wieku. Poznajcie 7 jego filmów.

„Halloween” (1978)

Któż z fanów horrorów nie zna kultowego „Halloween”? Historia niebezpiecznego mordercy Michaela Myersa, który ucieka ze szpitala psychiatrycznego i udaje się do swojego rodzinnego domu Haddonfield jest znana i „lubiana”. Niezapomniana rola Jamie Lee Curtis – nastolatki, która przeżywa konfrontację z psychopatą – też stała się już klasyczna. Film ten zapoczątkował serię filmów o tym samym tytule, a do tej pory powstało aż dziewięć kontynuacji.

„Mgła” (1980)

„Mgła” to kolejny film Johna Carpentera, jest on jego reżyserem, współautorem scenariusza i stworzył muzykę do niego. Nad małym nadmorskim miasteczkiem w Północnej Kalifornii zaczyna unosić się świecąca mgła. Jest on efektem klątwy, rzuconej przez upiornych marynarzy, których statek został zatopiony. Nie mogą oni wybaczyć założycielom miasta zdrady i postanawiają się zemścić. Czyż nie brzmi to super?

„Christine” (1983)

Christine” to kolejny ciekawy film tego reżysera. Miłość ma różne oblicza i przekonuje się o tym siedemnastoletni Arnie Cunningham. Autsajder, gnębiony i odrzucony w szkole postanawia kupić samochód. Nie spodziewa się, że jego i Christine połączy toksyczna miłość, a jego nowa „dziewczyna” jest bardzo zazdrosna i gotowa siać śmierć, gdy ktoś stanie na jej drodze. Film jest adaptacją książki Stephena Kinga o tym samym tytule.

Poznaj 3 najstraszniejsze filmy Alfreda Hitchcocka!

„Książę ciemności” (1987)

Kolejny film „Książę ciemności” to gratka dla wszystkich fanów dziwnych horrorów. Ojciec Loomis – ksiądz katolicki, robiąc porządki odkrywa w swojej piwnicy coś dziwnego. Jest to zbiornik z aktywną zieloną cieczą, która okazuje się uśpionym czystym złem. Niestety TO wydostaje się… Studenci Harvardu, którzy odkrywają co jest w zbiorniku muszą stoczyć walkę na śmierć i życie.

„W paszczy szaleństwa” (1994)

W paszczy szaleństwa” to zdecydowanie horror dla pisarzy… Sutter Cane to pisarz horrorów, który właśnie wydaje kolejną książkę. Nagle jednak znika i nikt nie może go znaleźć. Jego wydawca wynajmuje prywatnego detektywa, który odkrywa przerażającą prawdę – pisarz pisząc o tych wszystkich strasznych sprawach pisał prawdę, a miasteczko wymyślone przez niego naprawdę istnieje. Jedzie do niego i wpada w… paszczę szaleństwa. 

Poznaj książki słowackiego mistrza grozy Jozefa Karika!

„Wioska przeklętych” (1995)

Dzieci potrafią być przerażająca… Takie są na pewno te, które pojawiają się w „Wiosce przeklętych”. W Midwich kilka kobiet zachodzi w ciążę w niewyjaśnionych okolicznościach. Ostatecznie na świat przychodzi dziesiątka dziwnych dzieci. Poród następuje w tym samym czasie i są one bardzo podobne do siebie. Okazuje się, że są także obdarzone umiejętnościami telepatycznymi, które wykorzystują przeciwko innym mieszkańcom miasteczka. Kto je powstrzyma?

„Wampiry” (1998)

„Wampiry” to kolejny ciekawy film tego reżysera. W Nowym Meksyku pojawiły się wampiry i ktoś musi się nimi zająć. Robi to Jack Crow oraz grupa najemników sponsorowana przez Watykan. Po udanych łowach najemnicy odpoczywają w miejscowej knajpie i dochodzi do krwawej konfrontacji. Ciekawy horror zrealizowany w westernowej konwencji na podstawie powieści Johna Steakly’ego „Vampires”