
Korzystanie z Internetu to horror, współcześnie każdy z nas już to wie. Pełno w nim fake newsów, manipulacji, możemy napotkać na niebezpieczne treści, stać się ofiarami hejtu, groomingu lub cyberprzestępstw. Można także się od niego uzależnić, zostać wpędzonym w kompleksy lub nabawiać się choroby… Wszystkie te przerażające konsekwencje są idealną pożywką dla strasznych filmów. Ten typ filmu może być dla nas ostrzeżeniem, bo często pokazuje realne zagrożenia. Oto 4 straszne filmy o internecie.

1.„Obserwowany” (2023), reż. John McPhail

Pierwszym filmem, który proponuje jest „Obserwowany” (2023), reż. John McPhail, ostatnio obejrzałam go na platformie Netflix. Ciekawostką jest to, że film został oparty na prawdziwych wydarzeniach.
Mamy rok 2017, rysownik Adam (Augustus Prew) mieszka w Nowym Yorku i pracuje w BuzzFeed. Jego zadaniem jest tworzenie angażujących treści, ale ostatnio boryka się ze spadkiem followersów. Mimo usilnych starań, z powodu stresu i ataków trolli internetowych, nie potrafi być kreatywny i zaczyna mieć problemy ze snem. W koszmarach nęka go jakiś chłopiec bez oczu, a w jego mieszkaniu dzieją się dziwne rzeczy. Zaczyna on o tym pisać, tweetować i rysować komiksy. To co najpierw wydaje się być zabawą, okazuje się koszmarem.
Nie jest to jakiś wybitny film, ale można potraktować go jako powrót do przeszłości, do czasów, kiedy Internet nie był jeszcze taki krwiożerczy jak dzisiaj, a marka osobista zaczynała dopiero raczkować. Film ten pokazuje nam, że granica pomiędzy naszym prawdziwym życiem, a tym wykreowanym w necie, jest bardzo cienka i może generować wiele lęków i obsesji.
Każdy boi się seryjnych morderców, oto 6 filmów o nich.
2. „Host” (2020), reż. Rob Savage

Kolejnym filmem, który proponuje jest „Host” (2020), reż. Rob Savage. Coś dla fanów klasyki pomieszanej ze współczesnością.
Czy można zrobić seans spirytystyczny przez Internet? Ano można. Sześcioro przyjaciół umawia się na taką sesję podczas pandemii koronawirusa. Medium (Seylan Baxter) traktuje to bardzo poważnie, wszyscy są we własnych domach, więc czują się bezpiecznie. Jednak dla demonów takie rzeczy nie mają znaczenia i każdy z bohaterów zaczyna widzieć dziwne rzeczy.
Ciekawe przedstawienie znanego i lubianego w horrorach wzywania duchów. Bywa strasznie, bywa żenująco, ale można obejrzeć. Film oglądamy w formacie wideo rozmowy. Pamiętajmy, że zło może czaić się wszędzie, także w naszym życiu online.
3. „Dark Web: Usuń znajomego” (2018), reż. Stephen Susco

Następną propozycją jest „Dark Web: Usuń znajomego” (2018), reż. Stephen Susco.
Matias przypadkowo znajduje laptop, zagląda do niego i znajduje w nim intrygującą zawartość. Zaczyna w niej grzebać, przegląda dziwne foldery, jakieś wiadomości, niepokojące zdjęcia. Wszystko to czego nie powinien oglądać. Popełnia kolejny błąd, bo opowiada o tym swoim znajomym, dzwoniąc do nich przez komunikator internetowy. W pewnym momencie czuje się obserwowany i ma rację, właściciel sprzętu wie, że to on go ma i bardzo chce go odzyskać.
Ten film, tak jak poprzednie, pokazuje nam, że nie jesteśmy bezpieczni przed ekranem komputera. Demony i zło są w stanie nas zaatakować wszędzie. Film pokazuje, że w necie są zakamarki, w które nie powinno się zapuszczać, bo można ponieść poważne konsekwencje. Zdecydowanie zmusza nas to do refleksji.
Poznaj 5 filmów, w których ktoś ma obsesję!
4. „Megan is Missing” (2011), reż. Michael Goi

Ostatni już film jest bardzo trudny i bolesny, podejmuje temat na poważnie, jego tytuł to „Megan is Missing” (2011), reż. Michael Goi.
Bohaterką filmu jest nastoletnia Megan, popularna i lubiana dziewczyna. Jej życie składa się z imprez, spotkań towarzyskich zakrapianych alkoholem i związków bez zobowiązań. Jej przyjaciółką jest Amy, która nie jest taka charyzmatyczna i lubiana. Dziewczyny lubią spędzać czas w interecie, zaczepiając i flirtując z nieznajomymi chłopakami. Megan umawia się z jednym takim kolegą… po czym znika.
Bardzo trudny film, pokazujący, że nieznajomi w Internecie powinni raczej takimi zostać. Film jest kontrowersyjny i przerażający. Przez to, że poznajemy historię na podstawie nagrań wideo oraz dokumentów, wygląda bardzo realistycznie. Czułam naprawdę silny niepokój go oglądając. Wiele scen jest brutalnych, więc nie polecam widzom o słabych nerwach. Chociaż warto zobaczyć jak naprawdę może wyglądać manipulacja w necie i do jakich wstrząsających konsekwencji może prowadzić.