
Obsesja to stan psychiczny, w którym osoba ma powtarzające się, natrętne myśli, wyobrażenia lub impulsy, nie kontroluje ich. Jest to intensywne zaabsorbowanie jakimś tematem, osobą lub czynnością. Obsesje mogą mieć różne źródła, a osoba z obsesją ma zdezorganizowane życie i jest bardzo nieszczęśliwa. Oto 5 strasznych filmów, w których ktoś ma obsesję.

1.„Obsesja” (2009), reż. Steve Shill

Pierwszą moją propozycją jest amerykański thriller „Obsesja” (2009), reż. Steve Shill. Film spotkał się z negatywnymi opiniami od krytyków i trochę jest to uzasadnione. W filmie gra znana amerykańska piosenkarka Beyoncé Knowles.
Sharon Charles (Beyoncé Knowles) ma bardzo przystojnego męża Dereka (Idris Elba). Wraz z synkiem tworzą szczęśliwą rodzinę. Derek dostał właśnie awans i w nowym biurze zaczyna z nim pracować Lisa (Ali Larter). Derek najwyraźniej podoba się Lisie, która zaczyna go podrywać i staje się coraz bardziej natarczywa. Jest coraz gorzej, bo Lisa zaczyna mieć na jego punkcie obsesję i nie cofnie się przed niczym, aby go zdobyć.
Jest to film, który można raczej uznać za kino klasy B. Nie ratuje tego nawet znana piosenkarka, która w mojej ocenie nie jest jednak aktorką i Pan Elba, który jest przecież całkiem dobrym aktorem. Jednak pokazuje on wszystkie cechy prawdziwej obsesji.
2. „Fatalne zauroczenie” (1987), reż. Adrian Lyne

Kolejny film to amerykański thriller psychologiczny pod tytułem „Fatalne zauroczenie” (1987), reż. Adrian Lyne. Oparty jest na filmie krótkometrażowym „Diversion” z 1980 roku. Otrzymał on aż sześć nominacji na 60. ceremonii wręczenia Oscarów. Uważany jest za fenomen popkultury. Miał się skończyć trochę inaczej, ale zaistniała konieczność dopisania alternatywnego zakończenia.
Dan Gallagher (Michael Douglas) to prawnik z Nowego Yorku, który odnosi sukcesy i ma wspaniałą rodzinę. Na jednym z przyjęć poznaje nową redaktorkę, Alex Forrest (Glenn Close), a to spotkanie kończy się romansem. Alex zaczyna mieć obsesję na punkcie mężczyzny i wpada w fatalne zauroczenie.
Średnio lubię ten film, faktycznie zachowanie Alex budzi niepokój i wymyka się spod kontroli, ale zachowanie Dana także wydaje mi się kontrowersyjne i prowokujące. Dobrze się ogląda, ale im człowiek jest starszy tym bardziej widzi, że sprawa nie jest taka oczywista…
Koniecznie obejrzyj te 6 feministycznych horrorów!
3. „Czarny łabędź” (2010), reż. Darren Aronofsky

Kolejnym filmem jest amerykański thriller psychologiczny „Czarny łabędź” (2010), reż. Darren Aronofsky. Film jest zainspirowany życiem i karierą baletową Diany Wiszniowej. Odniósł on wielki sukces komercyjny zarabiając 329 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie 13 milionów dolarów. Film otrzymał pięć nominacji na 83. ceremonii wręczenia Oscarów.
Balerina Nina (Natalie Portman) występuje w teatrze w Nowym Yorku, jest bardzo ambitna i chce wystąpić w „Jeziorze Łabędzim”. Ma na tym punkcie obsesję i gotowa jest wiele poświęcić, żeby jej się udało. Ma także ambitną i kontrolującą matkę Erikę (Barbara Hershey), która dodatkowo wywiera na niej presję. W pewnym momencie poznaje nową, bardzo zdolną tancerkę Lily (Mila Kunis), sytuacja się komplikuje.
Wspaniały film, jego mrok stopniowo nas otula i nie możemy uciec przed obsesją głównej bohaterki. Wciąż zadajemy sobie pytanie? Czy to jest warte tego? Ile ja bym zrobiła, żeby to osiągnąć? Odpowiedzi mogą was zadziwić.
4. „Sublokatorka” (1992), reż. Barbet Schroeder

Kolejny film to thriller amerykański „Sublokatorka” (1992), reż. Barbet Schroeder. Grają w nim takie gwiazdy jak Bridget Fonda i Jennifer Jason Leigh. Film odniósł sukces kasowy zarobił w sumie 84 miliony dolarów.
Allie Jones (Bridget Fonda) rozstała się z narzeczonym i szuka współlokatorki, jednak żadna z dziewczyn, które się zgłaszają, nie podoba się jej. W końcu pojawia się Hedry Carlson (Jennifer Jason Leigh), która wydaje się być sympatyczna. Dziewczyny zamieszkują razem i zaprzyjaźniają się. Niestety w przypadku Hedry idzie to w dziwnym kierunki i zaczyna ona mieć obsesję na temat Allie.
Ciekawy i niepokojący film podczas którego się nie nudzicie. Obsesja to straszna rzecz i chyba nikt nie chciałby kiedyś spotkać kogoś, kto zaczyna wyglądać i zachowywać się ja ty.
Dlaczego psychologia radzi, żeby oglądać horrory? 8 powodów!
5. „Misery” (1990), reż. Rob Reiner

Ostatnią moją propozycją jest amerykański film, który jest adaptacją książki Stephena Kinga o tym samym tytule, mowa o „Misery” (1990), reż. Rob Reiner. Występ Kathy Batesa przyniósł jej nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki podczas 63. ceremonii wręczenia Oscarów, dzięki czemu film ten stał się jedynym filmem opartym na powieści Stephena Kinga, który zdobył Oscara.
Paul Sheldon (James Caan) jest autorem cyklu bestsellerowych powieści o Misery Chastein, ale ma już jej trochę dosyć i zamierza ją uśmiercić i zabrać się za inne, bardziej ambitne projekty. Wracając samochodem do Nowego Yorku ma wypadek samochodowy, ratuje go Annie Wilkes (Kathy Bates), była pielęgniarka. Okazuje się, że kobieta jest jego wierną fanką, a szczególnie ma obsesję na punkcie postaci, która on właśnie zamierza uśmiercić. Opiekuje się nim troskliwie, ale gdy tylko odkrywa jego plany… No, cóż nie podobają się one jej.
Fajny, niepokojący i szalony film, o tym że często lubimy postacie fikcyjne bardziej niż te, które naprawdę istnieją. I jesteśmy w stanie wiele dla nich zrobić.