
Intimacy. We hunger for it, but we also fear it.
Dr Lillian B. Rubin była socjolożką i psychoterapeutką. Zainteresowanie psychoterapią przyszło późno, ale okazało się jej przeznaczeniem. Napisała wiele książek promujących niestandardowe podejście do terapii, jedną z nich jest „Mężczyzna o pięknym głosie. Opowieści o terapii, która łamie reguły”. Wiele z jej książek jest bestsellerami.
Książka z typu tych, które bardzo lubię. Mając doświadczenie psychologiczne, wiem że tworzenie relacji podczas trudnych rozmów, bywa kluczowe. Obecnie mówi się o tym coraz więcej, ale za czasów autorki, bliższy kontakt z pacjentem, także fizyczny np. przytulenie czy dotknięcie dłoni, uważany był za nieprofesjonalny wręcz heretycki.
W „Mężczyźnie…” autorka opisuje swoje doświadczenia z pacjentami, wspólne spotkania, które nie toczyły się według utartego schematu, i podczas których musiała cały czas decydować: „czy to ma sens czy nie?”. Każdy rozdział dotyczy innego przypadku i dzięki temu, jesteśmy w stanie poznać złożoność ludzkiej psychiki oraz różnorodność problemów, z jakimi borykają się ludzie. Każda z tych historii jest unikalna, ale zawsze trudna, związane one są z traumą, problemami w relacjach z bliskimi, stratą, kłamstwami czy nadużyciami. Dzięki empatii autorki, możemy z łatwością spojrzeć na tych ludzi ze współczuciem i zrozumieniem. Skoro każdy pacjent jest inny, to wymagają oni indywidualnego podejścia – i to jest główna idea w tej książce. Zazwyczaj nie warto trzymać się sztywnych zasad, warto postrzegać w pacjentach ludzi, którzy przychodząc do specjalisty i potrzebują różnych form wsparcia, które należy do nich dostosować. Terapia to autentyczne spotkanie z innym człowiekiem, które realnie wpływa na drugiego człowieka i przynosi ulgę w cierpieniu.
Mądra i empatycznie napisana książka, nie tylko dla specjalistów. Dobra lektura na trudne czasy samotności i izolacji. Jest to tak naprawdę podróż kobiety, która postanowiła, że będzie pomagać zawodowo, sama mając bagaż trudnych doświadczeń. Przepełniona też była intuicją, że można to robić inaczej.
Polecam wszystkim tym, którzy interesują się psychologią i wierzą, że terapia polega na tworzeniu relacji.