
Wypalenie zawodowe zaczyna dziś osiągać rozmiary epidemii.
Jakiś czas temu, ze względu na moje własne doświadczenia zawodowe, zaczęłam interesować się wypaleniem zawodowym. Jego przyczynami, objawami i jak je pokonać. Bardzo pomogła mi na tej drodze książka „Prawda o wypaleniu zawodowym” autorstwa Christiny Maslach i Michaela P. Leitera.

Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który dotyka różnych zawodów, a człowiek wypalony to ktoś, kto nie tylko źle się czuje w pracy. Konsekwencje tego zjawiska są bardzo poważne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. To nie tylko wyczerpanie emocjonalne i utrata wiary we własne możliwości zawodowe, to także poczucie bezsensu i cynizm. U człowieka mierzącego się z tym problemem, następuje znaczne pogorszenie relacji międzyludzkich – tych w pracy czyli obojętność na potrzeby współpracowników, ale także pogorszenie relacji w rodzinie. Pracownik ma niską samoocenę, przeżywa lęki, poczucie winy, wstyd… Jest to wielkie CIERPIENIE.
Książka nie jest długa, ale warto ją przeczytać niezależnie od tego, czy ktoś czuje się wypalony czy nie. Autorzy w sposób przystępny i rzetelny zgłębiają ten temat, definiują wypalenie, omawiają jego objawy oraz przyczyny. Znajdziecie tutaj konkretne wskazówki jak zdiagnozować wypalenie zawodowe i jak można próbować sobie z nim poradzić. Pokazują skuteczne, oparte na badaniach i case studies, strategie, które mogą być zastosowane zarówno przez jednostki, jak i przez organizacje. Temat jest opisany profesjonalnie i empatycznie.
Podobało mi się to, że dzięki tej książce zdjęłam z siebie winę za to, że jestem wypalona, bo często mimo że próbujemy się dostosować do miejsca pracy, to tak naprawdę powinniśmy żądać, by to ono było dostosowane do nas. Nie jesteśmy robotami. To zadaniem firmy jest zmiana tego środowiska w celu uleczenia tej sytuacji.
Polecam! Jeśli właśnie cierpicie, zauważacie u siebie wyczerpanie emocjonalne i łączycie to z pracą, idźcie do specjalisty, naprawdę. Wasze życie jest zbyt cenne i nie musi tak wyglądać.