5 filmów o epidemii

Epidemia jest przerażająca, może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Parę lat temu przekonaliśmy się o tym wszyscy na własnej skórze. Wiemy już, że pandemię trudno pokonać, zapanować nad nią i od tamtej pory oglądanie filmów związanych z tą problematyką jest jeszcze bardziej wstrząsające. Nasze doświadczenia uczyniła ten strach jeszcze bardziej realnym. Filmy te można nawet potraktować jako zapowiedź albo wskazówkę. Oto 5 filmów o epidemii, które warto zobaczyć.

1. „Epidemia” (1995), reż. Wolfgang Petersen

Film „Epidemia” (1995), reż. Wolfgang Petersen osiągnęła kasowy sukces.

Historia koncentruje się na wybuchy epidemii Motaba, fikcyjnego wirusa ebola i ortomyxoviridae, który pojawia się w Zairze, dziesiątkując ludność tamtejszych terenów. 28 lat później ten sam śmiertelny wirus trafia do Stanów Zjednoczonych i zaczynają umierać amerykańscy obywatele. Epidemiolog pułkownik Sam Daniels (Dustin Hoffman) przy pomocy swojej żony (Rene Russo) zaczynają badać tę sprawę. Czas goni, a agencje wojskowe i cywilne raczej nie kwapią się do rozwiązania tego problemu.  

Jak można się spodziewać popularność filmu ponownie wzrosła podczas pandemii Covid-19, 13 marca 2020 r. film ten zajął czwarte miejsce na liście najczęściej odtwarzanych filmów w Stanach Zjednoczonych w serwisie Netflix.

2. „Epidemia strachu” (2011), reż. Steven Soderbergh

Kolejny film, który proponuje to „Epidemia strachu” (2011), reż. Steven Soderbergh

Ziemię ogarnia pandemia śmiertelnego wirusa przenoszonego drogą powietrzną. Zakażone osoby umierają w ciągu kilku dni. Epidemia rozwija się bardzo szybko. Pierwszą zakażoną osobą jest Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), która umiera i zostawia swojego zrozpaczonego męża Mitcha (Matt Damon). Zespół naukowców składający się z dr Erin Mears (Kate Winslet) i dr Ellis Cheever (Laurence Fishburne) próbuje znaleźć szczepionkę na tę chorobę.

Film pokazujący ogromny strach jaki towarzyszy nam w takich sytuacjach. Wirus rozprzestrzenia się ekspresowa, nie dając nam żadnych szans na zrozumienie tej sytuacji, zbiera też śmiertelne żniwo i pozbawia nas możliwości pożegnania się z bliskimi.

3. „Ludzkie dzieci” (2006), reż. Alfonso Cuarón

Film „Ludzkie dzieci” (2006), reż. Alfonso Cuarón, został zrealizowany na podstawie powieści P.D. James o tym samym tytule.

Akcja filmu dzieje się na Ziemi w 2027 roku, już od prawie 19 lat nie przyszło na świat żadne dziecko, rasa ludzka zbliża się do całkowitego wymarcia. W wieku 18 lat 4 miesięcy 20 dni 16 godzin i 8 minut umiera ówczesny najmłodszy człowiek. Na świecie panuje chaos, przemoc i bezprawie. Są jednak i tacy, którzy nie chcą się poddać i walczą. Theo (Clive Owen) zostaje namówiony przez swoją dawną partnerkę Julię (Julianne Moore) do przewiezienia imigrantki o imieniu Kee. Okazuje się, że Kee jest w ciąży…

Film ten jest przerażającą wizją przyszłości, pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Tylko czy jesteśmy w stanie je usłyszeć?

4. „12 małp” (1995), reż. Terry Gilliam

Film „12 małp” (1995), reż. Terry Gilliam to dziwaczna przerażając wizja świat po epidemii, opowiadająca także o próbach jej zapobiegnięcia.

Mamy rok 2035. Ziemię opanował śmiertelny wirus, doszło do niemalże całkowitej zagłady ludzkości. Garstka tych, którzy przeżyli kryje się pod ziemią. Więzień James Cole (Bruce Willis) w zamian za obietnicę skrócenia kary, podejmuje się ryzykownego zadania. Zostaje on wysłany do roku 1996, gdzie ma zebrać informacje o pochodzeniu wirusa. Informacje te zostaną wykorzystane, żeby zapobiec tragedii. Jednak dochodzi do pomyłki i trafia on do roku 1990, gdzie zostaje uznany za psychopatę i umieszczony w instytucie dla psychicznie chorych.

Dziwaczny film z Brucem Willisem, który daje nam ostrzeżenie – lepiej uważajcie. Ale czy ktoś w ogóle go pamięta?

5. „Resident Evil (2002), Paul W.S. Anderson

Film „Resident Evil” (2002), reż. Paul W.S. Anderson oparty jest na serii popularnych gier komputerowych o tej samej nazwie. Powstało 6 części filmu, ten o którym tu piszę jest początkiem serii. Jego budżet był stosunkowo niewielki, zaś zyski kilkakrotnie go przerosły.

Na początku XXI wieku The Umbrella Corporation staje się największą firmą komercyjną w Stanach Zjednoczonych. Jest ona wszędzie i panuje nad wszystkim. Główne dochody firmy podchodzą  z pracy nad technologiami wojskowym, eksperymentami genetycznym i bronią biologiczną. W supertajnym podziemnym laboratorium The Hive trwają prace nad niebezpiecznym wirusem, co oczywiście wymyka się spod kontroli. Wszyscy giną. Do laboratorium przybywa elitarna grupa komandosów, która ma zająć się wirusem.

Ciekawa wizja, jakby t trochę znana z teraźniejszości. Polecam nie tylko fanom gry.