Mumia to odpowiednio przygotowane martwe ciało, w taki sposób, żeby uchronić je przed rozkładem. Proces mumifikacji może być naturalny, przez warunki środowiskowe, ale także wykonany przez człowieka… Tyle w teorii, ale co zrobić gdy mumia ożyje? Oto 4 filmy, w których to się wydarzyło.
1.„Mumia” (2017), reż. Alex Kurtzman
Film ten jest przez wielu uznawany za gniot, ale ja po prostu lubię filmy z Tomem Cruisem. Pierwszy film, który proponuję to „Mumia” (2017), reż. Alex Kurtzman.
Sierżant Nick Morton (Tom Cruise) nie należy do zbyt uczciwych i podczas swojego pobytu w Iraku chce wykorzystać sytuację i trochę się wzbogacić. Szuka on takich dóbr kultury, które mógłby sprzedać z zyskiem. Odkrywa starożytny grobowiec, w którym – jak się okazuje – spoczywa mumia księżniczki (Sofia Boutella). W przeszłości została ona zamknięta w tym grobowcu siłą, a teraz wybudza się i jest wściekła.
Film ma wszystko to co film o mumii powinien mieć: ładną mumię, straszliwą przeszłość, gorące piaski i (dosyć) ciekawą intrygę. Polecam (serio).
2. „Mumia” (1999), reż. Stephen Sommers
Kolejny film to (także) „Mumia” (1999) – amerykański film przygodowy akcji, reż. Stephen Sommers.
W starożytnym Egipcie kapłan Ozyrysa Imhotep zakochuje się ze wzajemnością w żonie faraona, Anck Su Namun. Kochanek zabija faraona, a Anck Su Namun popełnia samobójstwo. Imhotep próbuje przywrócić ją do życia, jednak zostaje pojmany przez straż faraona, pogrzebany żywcem i obłożony klątwą. W XX wieku dwie wyprawy chcą znaleźć Miasto Umarłych i odnaleźć skarby faraona. Jedną z ekip prowadzi Rick O’Connell (Brendan Fraser) wraz z Evelyn (Rachel Weisz) i jej bratem Jonathanem. Zaczyna się niezła zabawa…
Film znany i lubiany, typowa przygodówka opowiadająca o tym jak pycha i chęć zysku powodują komplikacje, a to co zakopane lepiej żeby takim zostało.
3. „Scooby-Doo na tropie Mumii” (2005), reż. Joe Sichta
Ach, kto z nas nie lubi filmów o Scooby -Doo? Okazuje się, że on też kiedyś spotkał mumię, w filmie „Scooby-Doo na tropie Mumii” (2005), reż. Joe Sichta.
W roku 41 p.n.e. po stratach w bitwie pod Akcjum i bitwie pod Aleksandrią, Kleopatra ucieka do swojego grobowca pod Sfinksem. Zakopuje tutaj skarb, tworzy armię nieumarłych do jego ochrony i rzuca na wszystko klątwę. We współczesności Velma współpracuje z zespołem archeologicznym pod przewodnictwem księcia Omara, chcą oni odnowić Sfinksa. Natykają się na starożytny naszyjnik i grobowiec samej Kleopatry. Wścibskie dzieciaki postanawiają zrobić Velmie niespodziankę. Skoro już wszyscy są na miejscu oczywiście zaczynają się interesować tajemnicą grobowca oraz klątwą. Czy wchodzenie do grobowca jest rozważne?
Bardzo fajna kreskówka, dla dzieci, dla fanów Brygady Detektywów oraz dla fanów mumii.
4.„Abbott i Costello spotykają Mumię” (1955), reż. Charles Lamont
Kolejnym filmem jest „Abbott i Costello spotykają Mumię” (1955), reż. Charles Lamont. Film ten jest parodią popularnych horrorów opowiadających o mumii. W rolach głównych wystąpili Abbott i Costello czyli amerykański duet komediowy złożony z komików Buda Abbotta i Lou Costello, którzy byli najpopularniejszym zespołem komediowym lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku.
Dwóch Amerykanów, Abbott i Costello, utknęło w Kairze w Egipcie. Podsłuchują doktora Gustava Zoomera rozmawiającego o mumii Klaris, strażniczce Grobu Księżniczki Ary. Podobno ma ona święty medalion, który pokazuje gdzie można znaleźć skarb.
Jeśli lubicie czarno – białe śmieszne filmy pełne absurdalnych gagów to ten na pewno Wam się spodoba. Czy mumia może być śmieszna, przekonajcie się sami!