Stare kontra nowe – 5 filmowych par

Remake filmu to nowsza wersja wcześniejszej historii, która może być zaktualizowana pod względem technicznym (lepsza jakość, dźwięk, fajniejsze efekty specjalne) lub artystycznym. Remake ogląda się fajnie. Jest to zarówno coś dla tych, którzy znają historię i mogą dokonać porównania, albo coś zupełnie nowego dla zazwyczaj młodszego odbiorcy, który dopiero zainteresuje się tą historią. Dzisiaj stare kontra nowe – 5 par filmów i ich nowszych odpowiedników.

1. Obcy znaleziony na Antarktydzie i ludzie, którzy koniecznie chcą odkryć jego sekret

Mowa oczywiście o „Coś”, jednym z najstraszniejszych horrorów. Filmy te są na podstawie opowiadania Johna W. Campbella Who Goes There?  Pierwsza wersja tego filmu początkowo była uznawana za kiepską, ale jak to bywa, fani zrehabilitowali go i obecnie jest już uznawany za kultowy, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń filmowców. „Coś” doczekało się swoich komiksów i gry komputerowej. Akcja obu filmów toczy się na Antarktydzie w bazie naukowej. Pod pokrywą lodową naukowcy znajdują Obcego, którego pojazd kiedyś rozbił się na Ziemi. Pycha ludzi doprowadza do tego, że budzi się on z lodowego snu i zaczyna się walka o przetrwanie. Obcy ma pewną umiejętność: potrafi zmieniać swój kształt. Nikt już nie wie komu może ufać, a napięcie sięga zenitu. Polecam oba filmy, chociaż zdecydowanie bardziej bałam się na tym z 1982 roku. Jednak oba są straszne, podoba mi się, że w drugim główną rolę gra kobieta, więc jest to całkiem istotne odświeżenie tej historii.

📼Stare: „Coś” (1982), reż. John Carpenter

🆕Nowe: „Coś” (2011), reż. Matthijs van Heijningen Jr.

2. Nastolatka broni się przed horrorem w domu i szkole

Druga para to „Carrie” będąca ekranizacją pierwszej z wydanych powieści Mistrza Horroru – Stephena Kinga. Historia znana i budząca grozę, ale też podejmująca istotny temat gnębienia osób, które nie pasują do grupy. Za role w pierwszej wersji filmu Sissy Spacek i Piper Laurie były nominowane do Oscara. Film ten wywarł także znaczący wpływ na kulturę popularną, przez niektórych jest uznawany za jeden z najwspanialszych horrorów jakie kiedykolwiek powstały. To co wydarzyło się na szkolnym balu jest kultową sceną, nawet uznawaną za jedną z „100 najstraszniejszych momentów filmowych”. W nowszej wersji Carrie gra Chloe Grace Moretz, a jej matkę Julian Moor. Poza tym powstały kontynuacje i film telewizyjny. Oba filmy są straszne, z ekranu uderza w nas tak wiele poziomów nienawiści, że czasami odbiera to aż dech. Polecam obie wersje!

📼Stare: „Carrie” (1976), reż. Brian De Palma

🆕Nowe: „Carrie” (2013), reż. Kimberly Peirce

3. Oglądanie kasety, która może nas zabić to głupi pomysł

Tajemnicza taśma powoduje śmierć. Do tego kto ją obejrzy dzwoni telefon i zostaje mu siedem dni życia. Mimo to, jak się wydaje, chętnych nie brakuje. W końcu ktoś nie chce zgodzić się na swój los i stara się rozwikłać tajemnicę oraz ocalić życie swoje i swojego dziecka. Filmy pełne napięcia, wyścigu z czasem i śmiercią. Pokazujące to co działa chyba na wszystkich: gdy ktoś mówi nam, że nie mamy czegoś robić, to mamy wielką ochotę i tak to zrobić. Zazwyczaj kończy się to dla nas źle. Mowa o filmach „Krąg” (obojętnie czy w wersji japońskiej czy amerykańskiej), które są klasyką horroru, a w przypadku japońskiej wersji jednym z najbardziej dochodowych horrorów w historii japońskiej kinematografii. Historia doczekała się kontynuacji, także koreańskiego remaku, gier oraz mang. Historia warta obejrzenia w obu przypadkach. Chyba, że się boicie…

📼Stary: „The Ring – Krąg” (1998), reż. Hideo Nakata

🆕Nowy: „The Ring – Krąg” (2002), reż. Gore Verbinski

4. Ambitna tancerka bardzo chce tańczy w sławnej szkole baletowej

Amerykańska tancerka przyjeżdża do Wiednia, żeby tańczyć w najpopularniejszej szkole baletowej. Jest zdeterminowana i gotowa na wszystko by być najlepszą. Towarzystwo w tej szkole jest równie ambitne co dziwne, a w budynku szkoły dochodzi do dziwnych wydarzeń. Wszyscy zdają się to akceptować, a tajemnica jest o wiele bardziej przerażająca niż możecie sobie wyobrazić. Oba te filmy były dla mnie strasznym przeżyciem, wiele w nich kobiecej energii, także tej niszczycielskiej. Ekscentryzm postaci budzi wielki niepokój. „Suspira” po raz pierwszy została wyreżyserowana przez włoskiego reżysera Dario Argento. Film ten został uznany za trzeci najlepszy horror w historii kina według brytyjskiego magazynu „Total Film” i obecnie jest traktowany jak dzieło kultowe. Na nagranie remaku zdecydował się Luca Guadagnino w 2018 roku. Oba te filmy to dziwne i przerażające wizje kobiecej siły i ambicji z czymś strasznym w tle.

📼Stare: „Suspiria” (1997), reż. Dario Argento

🆕Nowe: „Suspiria” (2018), reż. Luca Guadagnino

TOP 6 feministycznych horrorów!

5. Dziwne bliźniaki na tropie (nie) swojej matki

Kolejna para filmów to filmy o dziwnych bliźniakach. Pierwszy z nich to austriacki film, który był oficjalnym kandydatem Austrii do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 88. ceremonii wręczenia Oscarów, ostatecznie nominacji nie uzyskał. Drugi film to amerykańska produkcja pod tytułem „Dobranoc mamusiu”. Bracia bliźniacy wracają do domu z wizyty u ojca. Zastają w nim swoją mamę, która ma całą obandażowaną twarz, twierdzi że miała operację plastyczną. W ich ocenia zachowuje się ona dziwnie i … nie jest ich mamą. Za wszelką ceną próbują to udowodnić, sięgając nawet po drastyczne metody. Obie wersje tych filmów przerażają. Tajemnicza, zakryta twarz matki, dziwne zachowanie takich samych dzieciaków i w tle jakaś tajemnica, którą trzeba odkryć. Naprawdę warto obejrzeć!

📼Stary: „Widzę, widzę” (2014), reż. Severin Fiala

🆕Nowy: „Dobranoc, mamusiu” (2022), reż. Matt Sobel

Poznaj bliźniaczki i bliźniaków w horrorach!