6 strasznych filmów dla psychologów

W horrorach można spotkać wiele historii, które krążą wokół różnych problemów psychologicznych. Często są one istotną częścią fabuły. Horrory dotyczą przecież lęków, w tych historiach jest dużo paranoi i podejrzliwości. W strasznych filmach wielu bohaterów traci kontakt z rzeczywistością albo jest zmuszona do konfrontacji ze swoimi demonami. Często też tracą kontrolę: nad swoim życiem i sytuacją, co prowadzi ich do bezsilności i strachu. Wiele zdarzeń, których doświadczają jest traumatyczna. Jeszcze inne wydarzenia wywołują u nich halucynacje czy koszmary senne. Wszystko to czyni je idealnymi filmami dla psychologów. Oto 6 filmów, które powinien obejrzeć każdy psycholog.

1. „Zawrót głowy” (1958), reż. Alfred Hitchcock

„Zawrót głowy” to amerykański dreszczowiec psychologiczny z 1958 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka będący ekranizacją powieści The Living and the Dead duetu pisarskiego Boileau-Narcejac. Tytuł oryginału to „Vertigo”, pomysłodawcą był sam reżyser. Początkowo film nie odniósł sukcesu, ale obecnie zyskał miano klasyka gatunku i uznawany jest za arcydzieło i jeden z najwybitniejszych filmów w dorobku reżysera. W filmie podjęto temat obsesji. Czy nie jest to idealny temat dla psychologa?

Policyjny detektyw John „Scottie” Ferguson (James Stewart) mieszka i pracuje w San Francisco. Choruje jednak na lęk wysokości i miewa zawroty głowy, dlatego musi odejść z posady. Niedługo po tym, otrzymuje od swojego przyjaciela Gavina Elstera (Tom Helmore) zlecenie śledzenia jego żony – Madeleine (Kim Novak). Zakochuje się w niej i ulega obsesyjnej fascynacji kobietą… Sytuacja wymyka się spod kontroli.

Mamy tu wszystko: szaleństwo, lęki, tajemnice umysłu i obsesję. Obserwując bohaterów można wiele nauczyć się o ludzkiej, skomplikowanej naturze i zastanowić się, co można by zrobić, żeby im pomóc…

Oto 3 straszne filmy Alfreda Hitchcocka!

2. „Milczenie owiec” (1991), reż.  Jonathan Demme

Milczenie owiec” to amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme. Odniósł spektakularny sukces. Jego on adaptacją książki o tym samym tytule autorstwa Thomasa Harrisa.  W tym filmie znajdziecie wiele niepokojących osobowości, a tego nigdy za wiele dla psychologa!

Psychopatyczny  i okrutny morderca „Buffalo Bill” porywa i morduje młode kobiety w USA. Trudna Sprawa zostaje powierzona agentce FBI Clarice Starling (Jodie Foster). Clarice ma zwrócić się o pomoc do Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), który jest niesamowicie inteligentnym i obłąkanym mordercą, a na dodatek psychiatrą! Pomiędzy agentką a lekarzem rodzi się dziwna więź…

Ucztą dla psychologa jest oglądanie tej niepokojącej relacji łączącej delikatną agentką z drapieżnym psychiatrą. Dużo tutaj można przeanalizować i jeszcze więcej nauczyć się o skomplikowanych przeciwnikach jakimi bywają inni ludzie.

Obejrzyj 5 feministycznych horrorów!

3. „Psychopata” (1995), reż. Jon Amiel

„Psychopata” to amerykański thriller z 1995 roku w reżyserii Jona Amelia. Jego tytuł w oryginalne to „Copycat” czyli naśladowca, ale to polski tytuł od razu może zainteresować psychologa!

Dr Helen Hudson (Sigourney Weaver) to znana psycholożka sądowa, zajmuje się ona profilowaniem psychologicznym groźnych przestępców, zwłaszcza seryjnych morderców. Po jednym z wykładów zostaje zaatakowana przez jednego z nich, co powoduje że zamyka się w domu i zaczyna cierpieć na agorafobię. Tymczasem dochodzi do dziwnych morderstw, a policja nie może zrozumieć modus operandi mordercy. Pomimo wątpliwości zgadza się ona pomóc policjantom, ale okazuje się, że nie był to dobry pomysł…

Idealny film do podglądania pracy innego specjalisty. Ponadto szansa na zrozumienie psychiki mordercy oraz jednocześnie przestroga dla nas – specjalistów. Dbajmy o siebie, bo też możemy przejść załamanie nerwowe.

4. „Siedem” (1995), reż. David Fincher

„Siedem” to amerykański thriller z 1995 roku w reżyserii Davida Finchera. Niesamowity, mroczny i naprawdę pokazujący obłęd. Film obowiązkowy dla psychologa o każdym stażu!

W Nowym Yorku grasuje morderca zabijający ludzi, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi doświadczony, ale przechodzący na rychłą emeryturę, detektyw William Somerset (Morgan Freeman) oraz młody, od niedawna mieszkający w NY, David Mills (Brad Pitt). Wspólne śledztwo wypuszcza ich w coraz mroczniejsze zaułki tego strasznego miasta… Groza i lęk napełniają nas z każdą minutą, a najgorsze dopiero nadejdzie…

Ten film jest jak wejście do mrocznej psychiki… Naszej? Reżysera? Mordercy? To może rozstrzygnąć tylko pogłębiona analiza psychologiczna!

5. „Lęk pierwotny” (1996), reż. Gregor Hoblit

„Lęk pierwotny” to amerykański thriller z 1996 roku w reżyserii Gregora Hobilta. Jest to debiut kinowy Edwarda Nortona. Niemalże każdy psycholog w swojej pracy zajmuje się lękami, więc lęk pierwotny może go szczególnie zainteresować!

Ktoś zamordował biskupa, a głównym podejrzanym jest dziewiętnastoletni Aaron Stempler (Edward Norton), który wydaje się być poczciwy i nieszkodliwy. Jego obrony podejmuje się Martin Vail (Richard Gere), jeden z najlepszych adwokatów w Chicago. Wydaje mu się, że zwycięstwo ma w kieszeni… Ale ta sprawa robi się coraz bardziej tajemnicza.

Film o lęku, owszem… Ale pokazujący także (bez spoilerów!) to, że psychika ludzka nigdy nie przestanie na zadziwiać i chyba już zawsze będzie w niej coś do odkrycia.

6. „Kolekcjoner kości” (1999), reż. Phillip Noyce

„Kolekcjoner kości” to amerykański thriller z 1999 roku w reżyserii Phillipa Noyce’a, został nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Jeffery’a Deavera.

Jaki psycholog nie interesuje się tym co dzieje się w głowie? A zwłaszcza seryjnego mordercy?

Lincoln Rhyme (Denzel Washington) jest jednym z najlepszych kryminologów w kraju, publikował bestsellery i był sławny. Obecnie jest po wypadku, uziemiony w domu i może poruszać tylko palcem jednej ręki. Dotychczas był bardzo aktywny, więc wpada w depresję i chce popełnić samobójstwo. Dochodzi jednak do morderstwa i zostaje poproszony o konsultację. Przy pomocy młodej policjantki, Amelli Dnagh (Angelina Jolie) zaczyna prowadzić śledztwo, które doprowadzi go do samego piekła…

W tym filmie także mamy szansę trochę popodglądać pracę innego specjalisty oraz jego kryzys, który może być dla nas przestrogą. Wchodzimy także w nasze ulubione miejsce: (mroczny) umysł drugiego człowieka.