Chuck Palahniuk to ekscentryczny i szokujący pisarz amerykański. Napisał wiele przerażająco obrzydliwych książek. Oto 3 jego książki, które warto przeczytać.
Kim jest?
Chuck Palahniuk pracował jako technik komputerowy i mechanik samochodowy, ale ostatecznie został bestsellerowym pisarzem. Gdy ktoś słyszy jego nazwisko to pierwsze co przychodzi mu do głowy to „Fight Club”. Jest to jego debiutancka kultowa książka na podstawie, której powstał równie kultowy film w reżyserii Davida Finchera z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem. Książek jest więcej, wszystkie są napisane specyficznym, cynicznym i odważnym poczuciem humoru autora.
Chuck Palahniuk otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Można go nie lubić i często media go krytykują, ale ma on także wiernych fanów, których bardzo szanuje. Utrzymują oni kontakt z pisarzem za pośrednictwem jego strony, na której dodatkowo prowadzi warsztaty pisarskie. Oficjalna strona fanów Chucka Palahniuka nazywa się „The Cult” („Kult”).
Można bać się czytać książki tego autora – ja na przykład się boję. Dużo w nich bolesnego nihilizmu, scen których wolałabym sobie nie wyobrażać oraz cynicznej oceny świata. Nie można jednak odmówić autorowi pewnej Prawdy. Jego książki przypominają nam, że świat to nie sama słodycz i jest na nim wiele zła, które kusi. Oto 3 książki, które warto przeczytać.
1. „Kołysanka”
Pierwsza powieść to „Kołysanka”.
W 2003 roku książka zdobyła nagrodę Pacific Northwest Booksellers Association Award i była nominowana do nagrody Brama Stokera dla najlepszej powieści w 2002 roku.
Carl Streato jest dziennikarzem, który pracuje nad cyklem artykułów o łóżeczkowej śmierci niemowląt. Podczas prowadzenia śledztwa odkrywa, że wszystkie śmierci łączy obecność pewnej książki, „Wierszy i rymowanek ze wszystkich stron świata”. Okazuje się, że gdy powie się pewien wierszyk – usypiankę dochodzi do tragedii. Dziennikarz poznaje Helen Boyle – agentkę nieruchomości – i wspólnie z nią zaczyna kontynuować śledztwo w tej sprawie. Oboje pragną zniszczyć wszystkie egzemplarze tej książki. W tym celu ruszają w podróż po Ameryce.
Jest to dziwaczna historia łącząca powieść kryminalną, obyczajową i historię o duchach. Podobno inspiracją dla autora była tragiczna historia śmierci jego ojca. Został on wraz z partnerką zamordowany przez niebezpiecznego ex partnera tej kobiety, który stosował wobec niej wcześniej przemoc. Napisanie tej książki było jego sposobem na poradzenie sobie z tą stratą i decyzją czy morderca powinien dostać karę śmierci.
2. „Niewidzialne potwory”
„Niewidzialne potwory” to trzecia opublikowana powieść autora. Napisana została wcześniej, ale wydawca bał się ją wydać i uważał ją za bardzo niepokojącą. Dopiero sukces „The Fight Club” przekonał go że warto.
Shannon McFarland była niesamowitą pięknością, pracowała jako sławna modelka, była uwielbiana i podziwiana. Była także bardzo bogata i szczęśliwa. Pewnego dnia jednak zostaje zaatakowana i ten wypadek odbiera jej urodę. Jej dotychczasowe życie znika, a ona zaczyna popadać w obłęd. Pewnego dnia poznaje Brandy Alexander, którą już tylko jedna operacja dzieli od przeistoczenia się w kobietę. Wyrusza wraz z nią i jej przyjacielem Signorem Alfa Romeo w podróż po Ameryce.
Jak to autora bywa jest to dziwna i niepokojąca powieść. Fabuła jest prowadzona nielineralnie i dużo w niej niespodzianek. Autor podjął tutaj swój ulubiony temat wyrzutków i bezwzględnego społeczeństwa, które może zniszczyć twoje życie w sekundę.
3. „Opętani”
„Opętani” to kolejna straszna powieść autora.
„Opętani” to historia o grupie niedoszłych pisarzy, którzy pozwalają się zamknąć w odosobnieniu na trzy miesiące. W tym czasie mają stworzyć dzieła swojego życia… Mając czas i sposobność okazuje się że nie mają oni za grosz talentu ani chęci żeby pisać, a ich motywacją jest tylko zdobycie sławy. W pewnym momencie sytuacja wymyka się spod kontroli, zaczyna brakować jedzenia i przestają działać urządzenia. To nie może się dobrze skończyć i kończy się dramatycznie.
Ten opis może was zachęcić do czytania, ale powieść jest pełna przemocy, dziwacznych, krwawych sytuacji i okropności które trudno czasami znieść. Powieść jest napisana w stylu autora: minimalistycznie, cynicznie i ironicznie. Duzo tutaj specyficznego umoru autora, który opisuje miejsca w naszej głowie, do których mało kto chce wchodzić.Jest to satyrę na reality show.