Alfred Hitchcock to bardzo znany brytyjski reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Jest jednym z najsłynniejszych twórców filmów grozy i thrillerów, a jego filmy są uznawane za arcydzieła kina i nadal są inspiracją dla wielu reżyserów. Zasłynął z unikalnego stylu filmowania oraz cameo czyli własnych krótkich wystąpień w swoich filmach.
Kim był?
Alfred Joseph Hitchcock urodził się 13 sierpnia 1899 roku w Londynie, a zmarł 29 kwietnia 1980 w Los Angeles. Określany jest mianem „mistrza suspensu”. Jego kariera trwała 60 lat i wyreżyserował w tym czasie 53 filmy fabularne. Jest znany na całym świecie.
Na początku pracował jako copywriter i pracownik techniczny w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją kabli elektrycznych. Jego pierwsza praca w branży filmowej w 1919 dotyczyła projektowaniem napisów. Gdy zabrał się na poważnie za reżyserowanie, przyczynił się do rozwoju i ukształtowania dreszczowca jako gatunku filmowego. Jego filmy są uznawane za najwybitniejsze w kinematografii brytyjskiej XX wieku. W 1939 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Akademii Filmowej w kategorii dla najlepszego reżysera. Otrzymał francuski Order Sztuki i Literatury w klasie Oficera, Order Kawalera Legii Honorowej i Order Rycerza Imperium Brytyjskiego (KBE).
Jego styl reżyserski jest niepodrabialny i zainspirował wielu innych twórców. Widz w jego filmach jest podglądaczem, ruch kamery naśladuje spojrzenie granej postaci. Wszystkie jego filmy słyną z napięcia i suspensu. Oto 3 jego straszne filmy.
1. „Rebeka” (1940)
„Rebeka” (1940) to amerykański thriller psychologiczny. Jest to pierwszym zrealizowanym projekt Alfreda Hitchcocka w USA. Scenariusz jest na podstawie powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Daphne du Maurier. Obraz został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu roku.
Historia młodej i naiwnej dziewczyny (Joan Fontaine), która zostaje żoną bogatego wdowca (Laurence Olivier) i staje się Lady de Winter. Wraz z mężem zamieszkuje w pięknej i bogatej posiadłości. Czuje się tam jednak niepewnie i z czasem odkrywa, że jej mąż nadal ma obsesję na punkcie swojej pierwszej żony – Rebeki. Kocha go, ale zaczyna czuć się jak w pułapce…
Poznaj pisarki strasznych horrorów!
2. „Psychoza” (1960)
„Psychoza” (1960) to amerykański dreszczowiec oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa Roberta Blocha. Kultowy film, znany na całym świecie, budził kontrowersje od początku. Film otrzymała cztery nominacje do nagrody Akademii Filmowej, w tym m.in. za najlepszą reżyserię. Odniósł globalny sukces kasowy i stał się najbardziej kasowym projektem w karierze reżysera.
Marion Crane (Janet Leight) jest sekretarką i jest w dziwnym związku z Samem. Pewnego dnia kradnie dla niego z firmy w której pracuje czterdzieści tysięcy dolarów i ucieka. Na noc zatrzymuje się w małym (i przerażającym) „The Bates Motel”, którego właścicielem jest Normana Batesa z matką. Kobieta zostaje zaproszona do domu Batesa na kolację. Ostatecznie pobyt w hotelu nie kończy się dla niej dobrze, bo zostaje zamordowana… Jej śladem rusza młodsza siostra Lila (Vera Miles) z prywatnym detektywem Miltonem Arbogastem (Martin Balsam). Zaczynają oni odkrywać przerażającą prawdę o Normanie.
Przeczytaj recenzje książek „Psychoza” i „Psychoza II”
3. „Ptaki” (1963)
Film „Ptaki” (1963) jest uznawany za jeden z najważniejszych dreszczowców w historii kina. Film powstał na motywach opowiadania Daphne du Maurier. W 2016 roku amerykańska Biblioteka Kongresu uznała film za dzieło „kulturalnie, historycznie lub estetycznie znaczące”. Kolejny sukces Alfreda Hitchcocka!
Melanie Daniels (Tippi Hedren) poznaje w sklepie zoologicznym prawnika Mitcha Brennera (Rod Taylor). Czuje się tak nim zauroczona, że postanawia pojechać do nadmorskiego miasteczka Bodega, gdzie liczy że może go spotkać. Kupuje nawet dla niego papużki nierozłączki. Gdy dociera do miasteczka, nieoczekiwanie zostaje zaatakowana przez mewę, później jest coraz gorzej i niebezpieczniej…