Ira Levin to amerykański pisarz, który napisał wiele bestsellerowych powieści. Podobno już jako nastolatek podjął decyzję, że zamiast przejąć po ojcu interesy, zostanie pisarzem. Jest on uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy thrillerów psychologicznych. W jego książkach znajdziecie stopniowanie napięcia, niesamowite zwroty akcji i ciekawe postacie. Historie napisane przez niego nadają się idealnie na film, dlatego na podstawie wielu z nich nakręcono filmy, które stały się kultowe. W tworzeniu niektórych z nich uczestniczył aktywnie sam pisarz. Oto 3 książki Iry Levina, które zostały zekranizowane.
„Dziecko Rosemary”
Oto jedna z najsłynniejszych powieści grozy! „Dziecko Rosemary” Iry Levina.
Akcja tej historii dzieje się w latach sześćdziesiąte XX wieku w Nowy Jork. Rosemary i Guy Woodhouse’owie są świeżo po ślubie i wynajmują apartament w Bramford, w starej luksusowej kamienicy. Szybko zaczynają poznawać sąsiadów, którzy są ciekawą zbieraniną. Para decyduje się na dziecko i Rosemary zachodzi w ciąże. Od początku jednak źle się czuje w tym stanie, zaczyna być podejrzliwa, sąsiedzi ją denerwują. Zaczyna podejrzewać, że w ich kamienicy dzieje się coś Złego…
Wspaniała powieść, stonowana ale pełna napięcia, zaskakująca i podejmująca wiele ważnych tematów od kobiecości po okultyzm. Książka, którą warto przeczytać.
FILM: „Dziecko Rosemary” (1968), reż. Roman Polański – filmowa historia Rosemary jest już uznawana za kultową, Mia Farrow w tytułowej roli jest niesamowita, muzyka stworzona przez Krzysztofa Komedę stała się synonimem diabelskiej. Dopełnienie książki, ale jednocześnie dzieło samo w sobie.
„Żony ze Stepford”
Kolejna zekranizowana powieść tego autora to „Żony ze Stepford”.
Jest to historia idealnego miasta. Tutaj praktycznie nie dochodzi do przestępstw, wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi, osoby mieszkające tutaj są piękne, otoczenie i ich domy też są wspaniałe. Małżeństwa są idealne, w dużej mierze dzięki Żonom – pięknym i zadbanym, zawsze posłusznym i znającym swoje miejsce. Gdzie tkwi klucz do tego sukcesu?
Kolejna fajna książka pisarza, także podejmująca ważne tematy np. nierealnych standardów narzucanych kobietom. Tytuł tej książki na stałe wszedł do słownika oznaczając idealny świat (niekoniecznie w dobrym znaczeniu tego słowa).
FILM: „Żony ze Stepford” (2004), reż. Frank Oz. Film w którym główną rolę gra Nicole Kidman, która nie chce wpasowywać się w idylliczny świat Stepford. Pierwsza adaptacja filmowa powstała w 1975 roku, jej reżyserem jest Bryan Forbes.
„Pocałunek przed śmiercią”
Powieść „Pocałunek przed śmiercią” pisarz podobno napisał w wieku 24 lat. Jest to pierwsza powieść autora. Otrzymał za nią Edgar Award for Best First Novel, ona również została sfilmowana i to aż dwa razy.
Główny bohater chce być bogaty i ma plan. Znajduje bogatą dziedziczkę i zamierza wziąć z nią ślub. I wszystko mogłoby się udać, gdyby nie to że musi zamordować ją z zimną krwią. Co ma teraz zrobić? No, cóż plan można zmodyfikować…
Historia jest mroczna i niepokojąca, tak jak nasz łowca posagów. Strona za stroną poznajemy jego myśli, najmroczniejsze zakamarki jego duszy, a epilog i tak nas zaskoczy… Książka ta jest niewielkich rozmiarów, może być lekturą na dwa wieczory.
FILM: „Pocałunek przed śmiercią” (1991), reż. James Dearden, historia w której Ellen nie potrafi uwierzyć w samobójstwo siostry bliźniaczki, a gdy poznaje pewnego mężczyznę, odkrywa straszny sekret.