W parze raźniej – bliźniaczki i bliźniaki z horrorów!

Co jest straszniejsze? Jeden straszny człowiek czy dwóch identycznych? Trzeba przyznać, że występowanie bliźniaków i bliźniaczek jednojajowych w filmach jest ciekawym rozwiązaniem. Skutecznie straszą, ale i fascynują. Czy chodzi o ich niesamowitą wręcz magiczną więź? A może zsynchronizowane ruchy, wspólne myśli, niemożliwość życia osobno…? Przekonajmy się! Oto 6 horrorów, w których występują bliźniaczki lub bliźniaki.

napis-blizniaki-w-horrorach

1. „Las samobójców” (2016)

the-forest-film-poster

Amerykański horror „Las samobójców” (2016, reż. Jason Zada, scenariusz: Nick Antosca, Sarah Cornwell) to pierwszy film, który proponuję. Bliźniaczka numer 1: Sara (Natalie Dormer) dostaje niepokojąca wiadomość, że bliźniaczka nr 2: Jess (także Natalie Dormer) wyjechała do Japonii i zniknęła. Szczegóły jej zniknięcia są tajemnicze, a miejsce do którego się udała to las samobójców – las, do którego ludzie udają się żeby umrzeć. Sara musi znaleźć siostrę i pomimo przestróg – nie tylko wkracza do ciemnego lasu – ale także zbacza z trasy i idąc za instynktem próbuje odnaleźć zaginioną. Klimatyczny i jednocześnie przerażający film dotykający bolesnego tematu – decyzji o samobójstwie. Czy siostry się odnajdą? I co właściwie dzieje się w lesie samobójców? Dowiecie się z tego filmu.

Bohaterki gra jedna aktorka. W filmie postawiono na tę niesamowitą więź pomiędzy bliźniaczkami, która przyciąga je wzajemnie do siebie i nie pozwala zostawiać się wzajemnie na pastwę losu. Tutaj postacie bliźniaczek nie służą straszeniu, ale są głównymi bohaterkami historii.

2. „Mroczna połowa” (1993)

the-dark-half-film-poster

Czy jest na sali ktoś kto lubi Stephena Kinga? Moja kolejna propozycja to film, który jest na podstawie jego powieści i ma taki sam tytuł. Chodzi o „Mroczną połowę” (1993 reż. i scenariusz: George A. Romero)

Kilkunastoletni Thad słyszy śpiewanie wróbli i wpada w dziwne transe, podczas których nie czuje się sobą. Lekarze stwierdzają guza mózgu, jednak podczas operacji okazuje się że w głowie chłopca jest „pozostałość” po nienarodzonym bracie bliźniaku. Ponad dwadzieścia lat później Thad jest ustatkowanym pisarzem, pracuje na uczelni, ma żonę i … bliźnięta. Ma też umiejętność pisania brutalnych powieści, które nie do końca pasują do jego delikatnej natury. Powieści te pisze pod pseudonimem George Stark, gdy jednak wyjawia czytelnikom prawdę i uśmierca swoje alter ego, zaczyna dochodzić do morderstw… Obie bliźniacze role gra Timothy Hutton. Film w stylu Stephena Kinga, czasami wydaje się być naiwny, ale ogląda się go z przyjemnością.

Ten filmowy bliźniak nie do końca „istnieje”, ale zdecydowanie miesza w życiu brata. I jest niestety jego „mroczniejszą połową”.

3. „Nierozłączni” (1989)

dead-ringers-film-poster

Ta historia wydarzyła się naprawdę! Tytuł kolejnego filmu to „Nierozłączni” (1989, reż. David Cronenberg, scenariusz: David Cronenberg, Norman Snider).

Bracia bliźniacy: Beverly i Eliott Mantle (w obu tych rolach Jeremy Irons) są szanowanymi ginekologami i prowadzą renomowaną klinikę w Nowym Yorku. Ich relacja jest pokręcona, bardzo silna i mimo sukcesów nie do końca panują nad swoim życiem. Na przykład mają brzydki nawyk oszukiwania kobiet sypiając z nimi na przemian. Pewnego dnia jeden z nich się zakochuje i to prowadzi do poważnego nadwyrężenia ich relacji… Mroku tej historii nadaje fakt, że bliźniaki są wzorowane na parze prawdziwych, uzależnionych od narkotyków bliźniaków ginekologów, Stewarta Marcusa i Cyrila Marcusa, którzy praktykowali w Nowym Jorku w latach 70.

Film jest mroczny, a świetna gra Jeremiego Ironsa zapiera dech w piersiach. Jeśli ktoś chce zobaczyć damską wersję tych mrocznych bliźniaków, może obejrzeć serial „Nierozłączne” w którym w role bliźniaczek wciela się Rachel Weisz. Podoba mi się to, że zarówno bohaterowie, jak i bohaterki w obu pozycjach nazywają się dokładnie tak samo: Beverly i Eliott Mantle. How cool is that!

Te bliźniaki/bliźniaczki same kreują mrok w swoim życiu i to ich osobowość oraz brak hamulców budzi przerażenie.

Oto 5 horrorów na faktach!

4. „Dobranoc, mamusiu” (2022)

good-night-mommy-film-poster

„Dobranoc, mamusiu” (2022, reż. Matt Sobel, scenariusz: Kyle Warren) to remake austriackiego horroru pod tytułem „Widzę, widzę”.

Bracia Elias (Cameron Crovetti) i Lukas (Nicholas Crovetti) wydają się zwyczajnymi, grzecznymi chłopcami. Wracają z wizyty od ojca, a ich matka czeka w domy z zabandażowaną twarzą, po operacji plastycznej. Ze względu na jej dziwne zachowania, dzieciaki zaczynają mieć wątpliwość czy ta pani to naprawdę ich mama… A nie chcielibyście wzbudzać u nich takich wątpliwości.

Film dawkuje nam przerażenie, więź braci jest niepokojąca i nie prowadzi do niczego dobrego… Wyczuwa się tutaj pewien brak równowagi w ich relacji, jeden z braci wydaje się być prowodyrem złych zachowań.

5. „Dom woskowych ciał” (2005)

house-of-wax-film-poster

Kolejna propozycja to „Dom woskowych ciał” (2005, reż. Jaume Collet-Serra, scenariusz: Carey W. Hayes, Chad Hayes).

Grupie młodych ludzi psuje się samochód w lesie. Szukając pomocy trafiają do Ambrose, dziwnego miejsca którego nie ma na mapie. Główną atrakcją tutaj jest Dom Woskowych Figur, które w dziwny sposób przypominają ludzi… Wiecie co to znaczy: nic dobrego. Występują tutaj mroczni bliźniacy Bo i Vincent Sinclairowie (obaj grani przez Briana Van Holta).

W tym przypadku Złe bliźniaki chcą wyrównać swoje porachunki i chętnie ze sobą współpracują.

6. „Siostry” (1972)

Zdarza się, że bliźniaczki nie chcą ze sobą współpracować, są wręcz w opozycji do siebie. Tak się dzieje w filmie „Siostry” (1972, reż. Brian De Palma, scenariusz: Brian De Palma, Louisa Rose).

Danielle Breton (Margot Kidder) jest młodą modelką w Nowym Yorku. Podczas udziału w programie telewizyjnym poznaje przystojnego mężczyznę, idzie z nim na kolację a potem zaprasza go do siebie. Następnego poranka kobieta zdradza kochankowi, że ma siostrę bliźniaczkę Dominique i mają dzisiaj urodziny. Mężczyzna kupuje tort i chce zrobić im niespodziankę, ale nie kończy się to dla niego dobrze.

Film ten pokazuje historię bliźniaczek syjamskich i tego jak życie z kimś non stop jest jednak mieszanką wybuchową. Może też prowadzić do tragedii.