6 pisarek horrorów, które warto znać

Czytając horrory nie ma dla mnie znaczenia przez kogo dana historia jest napisana, jednak szczególnie lubię czytać teksty napisany przez panie. Kobiety mają inne spojrzenie na świat, a kobieca empatia pomaga w zrozumieniu różnych perspektyw. Panie chętniej poruszają tematy które są ważne dla innych kobiet, a wybierając książki ich autorstwa wspieramy także ich twórczość, oddając im głos, co może przyczynić się do większej różnorodności w literaturze grozy. Chcecie się przekonać, że wiele klasycznych powieści grozy zostało JUŻ napisanych przez kobiety? Poznajcie te 6 pisarek horrorów!

napis-6-pisarek-horrorow
napis-mary-shelley

-twórczyni Frankensteina.

Urodziła się 30 sierpnia 1797 roku w Londynie, a jej nazwisko panieńskie to Wollstonecraft Godwin. Jej matka, Mary Wollstonecraft, była znaną pisarką i feministką, niestety zmarła krótko po urodzeniu córki. Ojciec – William Godwin, zaliczany był do grona wybitnych myślicieli społeczno-politycznych epoki. Klimat rodzinnego domu miał duży wpływ na jej rozwój, także literacki. W 1814 roku poznała kontrowersyjnego poetę i filozofa Percy’ego Bysshe Shelley’ego, z którym uciekła mając zaledwie 17 lat. Mary Shelley nie ograniczała się jedynie do pisania, angażowała się także w walkę o prawa kobiet oraz walkę z niewolnictwem. Zmarła 1 lutego 1851 roku w wieku 53 lat, przeżywszy wszystkie swoje dzieci.

Mary Shelley napisała powieść „Frankenstein, czyli nowy Prometeusz” mając zaledwie 18 lat! Powieść ta jest efektem zabawy w willi Diodati nad Jeziorem Genewskim, gdzie odbyło się spotkanie towarzyskie w którym brała udział Mary, jej mąż – Percy, lord Byron i John Polidori. Całe towarzystwo nudziło się kiedyś w deszczowy wieczór i zabawiało się opowiadając sobie opowieści grozy. Autorka była w tamtym czasie zainspirowana odkryciami naukowymi swojej epoki, więc wykorzystała ten pomysł w swojej historii. Niektórzy uważają „Frankensteina” za pierwszą powieść science – fiction. Książka ta dała Mary Shelley miano jednej z najbardziej wpływowych pisarek XIX wieku i jest nadal bardzo znana, będąc inspiracją dla wielu innych dzieł literackich i filmowych.

napis-shirley-jackson

– i najpopularniejszy nawiedzony dom.

Shirley Jackson urodziła się 14 grudnia 1916 roku w San Francisco. Jest znaną pisarką, a jej najbardziej znanym opowiadaniem jest „Loteria” – historia  małej społeczności ślepo trwającej w zasadach ustanowionych dawno temu, co prowadzi do tragedii. Inną straszną historią napisaną przez Panią Jackson jest jej najpopularniejsza powieść „Nawiedzony dom na wzgórzu”, który do dzisiaj jest inspiracją do wielu innych dzieł literackich i filmowych.

Była żoną literata Stanleya Edgara Hymana, miała czwórkę dzieci. Autorka przez lata miała problemy zdrowotne, podobno cierpiała na agorafobię i była nałogową palaczką, co skutkowało przewlekłą astmą, bólami stawów, wyczerpaniem i zawrotami głowy prowadzącymi do omdleń. Jackson jest ceniona za swój oryginalny styl, intrygujące fabuły i zdolność tworzenia niesamowitego napięcia. W swoich dziełach porusza tematy związane z przemocą, izolacją społeczną i tematy ważne społecznie: prawa obywatelskie i równość rasową. Jej wpływ na literaturę grozy jest niezaprzeczalny i przetrwał przez lata. Trzeba przyznać, że jej dzieła przekraczają granice czasu i przestrzeni, nadal zapewniając czytelnikom niezapomniane doznania literackie.

Mike Flanagan zrobił serial na podstawie „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, jakie inne klasyki wykorzystał?

napis-daphne-du-maurier

płodna pisarka horrorów.

Daphne du Maurier to angielska pisarka urodzona 13 maja 1907 roku w Londynie. Zawsze chciała pisać i już jako dziecko tworzyła opowiadania oraz powieści. W wieku 19 lat opublikowała swoje pierwsze opowiadanie w magazynie literackim. Fakt, że pochodziła z wpływowej rodziny ułatwił jej karierę literacką. Poślubiła pułkownika Fredericka „Boy” Browninga, z którym miała trójkę dzieci. Podobno była raczej osobą oziębłą i potrafiła dystansować się od swoich dzieci, pisanie było dla niej najważniejsze. Niechętnie pojawiała się wśród społeczeństwa czy udzielała wywiadów. Podobno miewała związki z kobietami.

Jej najbardziej znaną książką jest „Rebecca”, która została opublikowana w 1938 roku i stała się bestsellerem. Obecnie należy do kanonu światowej literatury, zainspirowała także oscarowy film Alfreda Hitchcocka o tym samym tytule. W związku z tą powieścią została oskarżona o plagiat przez brazylijską pisarkę Carolinę Nabuco, sprawa nigdy nie została do końcu rozstrzygnięta.

Inne znane dzieła pisarki to między innymi „Ptaki”, „Głębia” oraz „W moich rękach”. Potrafiła tworzyć historie pełne tajemnic i suspensu. Pisała głównie o miejscach, które były jej bliskie, co nadawało jej powieściom autentyczności. Interesowała się zjawiskami paranormalnymi oraz psychologią, znajdowało to odbicie w jej książkach. Za życia była już bardzo znana i została uhonorowana tytułem Damy Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Nadal ma wielu fanów.

Czy od „Ptaków” Hitchocka można wpaść w ornitofobię? Jakich innych filmów unikać?

napis-anne-rice

– i jej wampiry.

Anne Rice, a właściwie Howard Allen O’Brien, to amerykańska pisarka znana z tworzenia mrocznych i przerażających powieści. Urodziła się 4 października 1941 roku w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. Zawsze lubiła pisać, a wiarę w to że może osiągnąć co tylko zechce zawdzięcza swojej mamie. Życie nie oszczędzało jej, jej córeczka zmarła zanim ukończyła 6 lat, chorowała na białaczkę. Anne wierzyła, że jej przeznaczeniem jest pisanie, a jej pierwsza powieść „Wywiad z wampirem”, udowodniła że miała rację. Najpierw napisana i rzucona do szuflady, ostatecznie historia o dziennikarzu i wampirze została opublikowana w 1976 roku i od razu stała się bestsellerem. Pierwszego roku na sprzedaży tej książki zarobiono prawie milion dolarów.

Autorka chętnie eksplorowała tematy związane z wampirami, nadnaturalnymi istotami i mrocznymi tajemnicami. Często pisała pod pseudonimami. Rice jest uznawana za jedną z najważniejszych twórczyń literatury gotyckiej i horroru. Jej twórczość często porusza trudne tematy, te związane z miłością, cierpieniem i dążeniem do zrozumienia ludzkiej natury. Jej wpływ na gatunek literatury grozy jest niezaprzeczalny, a jej twórczość inspiruje kolejne pokolenia pisarzy i czytelników.

TOP 5 WAMIPRZYC!

napis-toni-morrison

i bardzo ważna opowieść o duchach.

Toni Morrison urodziła się 18 lutego 1931 roku w Lorain, Ohio. Pracowała jako nauczycielka w Teksasie, miała tytuł magistra w zakresie literatury amerykańskiej. W latach 60. była redaktorką w wydawnictwie Random House, gdzie pracowała nad książkami afroamerykańskich autorów.

Może nie jest ona taką stricte pisarką horrorów, ale napisał jedną strasznie ważną książkę pod tytułem „Umiłowana”. Powieść ta otrzymała Nagrodę Pulitzera, znalazła się na liście najważniejszych utworów literackich ostatnich 25 lat stworzonej przez „The New York Times”, a także była w finale National Book Award. Tej nagrody jednak nie otrzymała i do dzisiaj budzi to kontrowersje. Historia z powieści „Umiłowana” jest inspirowana losami Margaret Garner, opowiada o zbiegłej niewolnicy, która zabiła swoją dwuletnią córeczkę. Chciała ona uchronić ją przed ujęciem przez łowców niewolników. Wykorzystano tutaj historię o duchach, żeby podjąć o wiele ważniejsze tematy:  przemoc, tożsamość i traumę. W 1998 roku nakręcono filmową adaptację powieści, w której główną rolę zagrała Oprah Winfrey

Autorka w 1993 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za swój wybitny wkład w amerykańską literaturę. Jej książki przyczyniły się do podniesienia świadomości społecznej na temat dyskryminacji rasowej i nierówności społecznej. Nadal są tłumaczone na wiele języków i czytane przez miliony czytelników na całym świecie.

Chcesz poznać 5 reżyserek horrorów? Zapraszam!

napis-kathe-koja

– i jej ekscentryzm.

Kathe Koja urodziła się 24 stycznia 1960 roku w Detroit, w stanie Michigan. Jest amerykańską pisarką, w przeszłości była redaktorką i wydawczynią magazynu literackiego „The Harlet’s Bias”, który cieszył się uznaniem w kręgach literackich. Niewiele wiadomo o jej życiu osobistym, bo żyje skromnie i unika mediów.

Pierwszą swoją powieść fantastyczną wydała w wieku 30 lat, a od tego czasu opublikowała wiele innych książek które zdobyły uznanie krytyków i czytelników. Ponadto Koja zajmuje się także tworzeniem adaptacji teatralnych i radiowych swoich dzieł literackich. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Bram Stoker Award za najlepszą powieść grozy – „The Cipher”. Jej książki często poruszają trudne tematy społeczne i psychologiczne, ma ona trochę niekonwencjonalne podejście do horroru i literatury grozy. Jej styl literacki cechuje się eksperymentalną kompozycją oraz odważnym podejściem. Jest w nich wiele wstrząsających opisów, więc czytanie jej książek jest ciekawy przeżyciem. Książki Koi są tłumaczone na wiele języków i cieszą się popularnością na całym świecie.

Jeśli chcecie poczuć geniusz i ekscentryzm tej pisarki, polecam wam powieść „Skóra”. Jest to historia Tess, która spędza całe dnie na wysypisku śmieci, gdzie szuka tworzywa do swoich rzeźb z metalu. Drugą bohaterką jest Bibi – tancerka, która chce żeby jej ciało stało się rzeźbą, wykorzystuje do tego autotortury. Spotkanie tych dwóch kobiet pomaga im obu spełnić swoje marzenia… Ale czy to dobrze?