W klasycznych powieściach jest tak wiele: znakomita konstrukcja fabuły, odzwierciedlenie uniwersalnych ludzkich doświadczeń oraz nadal aktualne przesłanie moralne. Mamy fundament, ale niewielu z nas umie to wykorzystać. Jest jednak taki Ktoś…
Nazywa się Mike Flanagan i jest jednym z najciekawszych oraz najwszechstronniejszych współczesnych twórców w dziedzinie horroru. Stworzył 3 strasznie świetne seriale, wykorzystał w nich odniesienia do klasycznych dzieł grozy. Wszystkie trzy możecie zobaczyć na platformie Netflix. Ich tytuły to: “Nawiedzony Dom na Wzgórzu” (The Haunting of Hill House, 2018), “Nawiedzony dwór w Bly” (The Haunting of Bly Manor, 2020) oraz “Zagłada domu Usherów” (The Fall of the House of Usher, 2023).
Kto to taki?
Mike Flanagan urodził się 20 maja 1978 roku w Salem, Massachusetts. Tak, w tym Salem gdzie dochodziło do procesów czarownic, co mogło wpłynąć na dalsze zainteresowania naszego reżysera. Jego ojciec był wojskowym, więc rodzina często się przeprowadzała. Już jako młody chłopak interesował się filmem i literaturą grozy, dlatego zaczął studiować filmoznawstwo na Towson University w Maryland. Po studiach pracował jako reżyser i scenarzysta, tworząc krótkometrażowe filmy grozy.
Jego debiutancki pełnometrażowy film „Absentia” został bardzo dobrze odebrany przez krytyków, ale prawdziwy przełom nadszedł wraz z filmem „Oculus” w 2013 roku. Film ten przyniósł reżyserowi międzynarodową rozpoznawalność i stał się hitem kasowym. Od tego czasu wszyscy wiedzą, że jest on jednym z najbardziej cenionych twórców horrorów w branży filmowej.
Twórczość Flanagana zyskała uznanie takich postaci jak Stephen King czy Quentin Tarantino. Reżyser rzadko sięga po tanie sztuczki typu jump – scary. Dzięki swojemu talentowi reżyserskiemu, dbałości o detale oraz zdolności budowania napięcia, jego filmy i seriale są naprawdę przerażające.
Współczesny nawiedzony dom na wzgórzu
„Nawiedzony dom na wzgórzu” to serial nakręcony przez Mike’a Flanagana, który jest luźną interpretacją powieści o tym samym tytule, autorstwa Shirley Jackson. Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1959 roku i od tego czasu cieszy się dużą popularnością jako historia o tajemniczym i przerażającym domu na wzgórzu. Serial zaś miał premierę na platformie Netflix w 2018 roku.
Powieść Jackson jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł literatury grozy oraz jedno z najwybitniejszych przedstawień nawiedzonego domu w książkach. Fabuła powieści i serialu różnią się, ale obie te historie dotykają tematów samotności, trudnych relacji oraz ludzkiego strachu.
W serialu jest to historia rodziny Crainów, rodziców i piątki dzieci, którzy przeprowadzają się do nawiedzonego domu na wzgórzu Hill House. Chcą go odnowić i później sprzedać. Szybko jednak okazuje się, że dom kryje wiele strasznych tajemnic i na każdym kroku można spotkać w nim duchy. Wszystko to dzieje się latem 1992 i zanim rodzina dokończy remont, musi niestety uciekać z domu. Dwadzieścia sześć lat później rodzeństwo Crain i ich ojciec spotykają się ponownie po kolejnej tragedii, nie utrzymywali ze sobą kontaktu, a teraz muszą się z tym zmierzyć oraz wrócić do przeszłości.
Jak wszyscy wiemy rodzina to skomplikowany twór, więc ciekawie pokazano tutaj relacje między członkami rodziny, ich traumy i emocje. Wątek paranormalny połączony z emocjonalną opowieścią o rodzinie sprawia, że „Haunted Hill House” to serial naprawdę warty obejrzenia.
Oto 6 pisarek horrorów, które warto znać
W kleszczach lęku w Bly
„Nawiedzony dwór w Bly” to kolejny serial Mike’a Flanagana, tym razem oparty na powieści Henry’ego Jamesa „W kleszczach lęku” (współczesne tłumaczenie to „Dokręcanie śruby” i mimo, że jest to prawda – to jakoś nie trafia do mnie ten tytuł).
Książka to opowieść o młodej guwernantce, która zostaje zatrudniona przez bogatego mężczyznę aby opiekować się dziećmi jego siostry. Stopniowo zaczyna ona dostrzegać tajemnicze i przerażające zjawiska wokół siebie. Podobnie jest w serialu, którego akcja toczy się w latach 80. XX wieku i skupia się także na młodej opiekunce imieniem Dani. Ona również zostaje zatrudniona do opieki nad dwójką sierot, Florą i Milsem, w odległym i tajemniczym dworze Bly.
Nasza Dani także zaczyna dziwnie czuć się w eleganckim dworze, panuje tutaj atmosfera tajemniczej i przerażającej obecności, która nie daje o sobie zapomnieć. Opiekunka stara się odkryć tajemnice Bly i ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem. Zarówno książka jak i serial poruszają tematykę nadprzyrodzoną, są tu wątki psychologiczne, obie historie pozostawiając nas z pytaniem, co jest prawdą? A co jest tylko wytworem wyobraźni?
Zagłada domu Usherów
„Zagłada domu Usherów” to serial oparty na powieści Edgara Allana Poe o tym samym tytule. To kolejny straszny serial, którego reżyserem jest nasz mistrz horroru.
Zarówno książka jak i serial, koncentrują się na rodzinie Usherów, na Rodericku i jego siostrze, oraz na tajemnicach ich przeszłości. W obu przypadkach ród Usherów zaczyna znikać, w tajemniczych i brutalnych okolicznościach.
W serialu bliźnięta, Roderick i Madeline Usher, są bardzo zamożne i wspólnymi siłami zbudowali firmę farmaceutyczną Fortunato Pharmaceuticals. W rodzinie dzieje się coś złego, bo w ciągu dwóch tygodni umiera szóstka dzieci Rodericka. Wieczorem, po ostatnim pogrzebie, Roderick zaprasza C. Augusta Dupina, zastępcę prokuratora Stanów Zjednoczonych, który poświęcił swoją karierę demaskowaniu korupcji Fortunato, do swojego domu z dzieciństwa. Zaczyna mu opowiadać prawdziwą historię swojej rodziny. Odkrywa także sekret swojego sukcesu.
O tym co się działo w przeszłości dowiadujemy się z przerażających retrospekcji, a całej historii towarzyszy wiele podejrzanych dźwięków. Kolejny dom, który jest nawiedzony przez złowieszcze siły nadprzyrodzone. Cały serial skupia się na elementach horroru, tajemnicy i zjawisk paranormalnych, tworząc mrożącą krew w żyłach atmosferę.