
Kiedyś nie byłam wielką fanką słuchania historii, jednak później znalazłam takie słuchowiska, które spowodowały, że nie mogłam zmrużyć oka i biły się we mnie dwie myśli: czy słuchać dalej, czy lepiej wyłączyć i schować się pod kołdrą? Oto 5 strasznych podcastów dla prawdziwych fanów.


Knifepoint Horror
Knifepoint Horror jest to podcast o zjawiskach nadprzyrodzonych i odkryłam go pewnej bezsennej nocy, przez zupełny przypadek. Jest on dziełem niesamowitego faceta, Sorena Narnia, jest przez niego napisany i wyprodukowany. Historie nie są publikowane regularnie, ale nagrywa on je od 2010 roku, więc jak was wciągnie – to macie wiele do nadrobienia. Jest to podcast w języku angielskim, a jeden odcinek trwa prawie 1 godzinę.
Są to pojedyncze historie opowiadane jednym głosem, cichym i spokojnym głosem twórcy. Te małe dzieła są minimalistyczne, mało w nich efektów dźwiękowych czy muzyki. Za każdym razem mamy tutaj przerażającą przygodę jakiegoś osobnika, który mierzy się w niej z czymś tak strasznym, że można popaść w obłęd. Okładka podcastu przedstawia fragment demona z trzeciej części średniowiecznego tryptyku Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”. Uwielbiam i zgadzam się, że jest to jeden z najlepszych podcastów horrorów wszechczasów!

The Faculty of Horror
Moje ostatnie odkrycie. Słucham ten podcast z wielką przyjemnością. The Faculty od Horror to comiesięczny podcast, w którym dwie fantastyczne dziewczyny: Andrea Subissati i Alexandra West, gadają sobie o różnych strasznych historiach filmowych i nie tylko. Jest tutaj wszystko, laski są mądre, mają ważne rzeczy do powiedzenia i warto ich słuchać. Odcinki trwają ponad 1 godzinę.
Podcast istnieje od 2012 roku, ma bardzo dużo odcinków, nie trzeba go słuchać „po kolei”. Jest to podcast w języku angielskim. Podoba mi się lekkość tych rozmów, widać że dziewczyny się lubią, można poczuć, że spotkało się bratnie dusze. Ten podcast potwierdza to co już wiem: można kochać straszne historie i nie tylko się ich bać, ale widzieć w nich coś więcej. Polecam!

Borrasca
Borrasca to podcast napisany przez Rebeccę Klingel na podstawie jej opowiadań pod tym samym tytułem, które opublikowała na Reddicie pod pseudonimem C.K. Walker w 2015 i 2016 roku.
Jest to historia Sama, który w wieku 12 lat przeprowadza się z rodziną do górniczego miasta Drisking w stanie Missouri. Zaprzyjaźnia się z dwójką miejscowych dzieciaków o imieniu Kyle i Kimber. W mieście dzieją się dziwne rzeczy np. od czasu do czasu słychać głośne zgrzytanie w oddali, które rzekomo wydobywa się z „miejscu, gdzie dzieją się złe rzeczy”. Nagle znika siostra Sama, Whitney. Pięć lat później zaczynają znikać kolejne osoby.
Ciekawa historia, chociaż przyznaję, że zaczęłam jej słuchać, bo głównym głosem jest tam Cole Sprouse. Jestem jego fanką od pierwszego sezonu „Riverdale” (pozostałe sezony nie są już takie fajne). Pierwszy sezon podcastu nagrano w 2020 roku, natomiast drugi od 2022 roku. Jest to podcast w języku angielskim, jeden odcinek trwa około 1 godzinę. Producentem jest QCODE, które ma na swoim koncie wiele fajnych słuchowisk.

The Black Tapes
To od niego tak naprawdę zaczęła się moja miłość do słuchania takich historii. Strasznie go polecam! Jest to (pseudo)dokumentalny podcast stworzony przez dwóch panów Paula Bae i Terry’ego Milesa. Jest on częścią serii podcastów osadzonych w tym samym fikcyjnym wszechświecie. Panowie stworzyli inne ciekawe i tajemnicze podcasty, takie jak „Tanis” i „Rabbits”. Wszystkie opowiadane tu historie są fikcyjne, ale postacie i sytuacje są przedstawione jako prawdziwe i naprawdę można dać się nabrać!
W The Black Tapes główną bohaterką jest Alex Reagan (głos Lori Henry), a producentem Nic Silver (głos Terry Miles). Reagan jest dziennikarką, która poszukuje prawdy i zaczyna interesować się badaczem zjawisk paranormalnych, dr. Richardem (ponętny głos Christiana Sloana), który jest wielkim niedowiarkiem. Misją doktora jest obalenia wszelkich twierdzeń dotyczących zjawisk nadprzyrodzonych. W tym celu zebrał on zbiór kaset z nierozwiązanymi sprawami zatytułowany właśnie „The Black tapes”. Historia ta wciąga i sami w końcu musimy stanąć przed dylematem: wierzymy czy nie?
Jest to podcast w języku angielskim. Odcinki mają różną długość, od 35 do 50 minut. Był on nagrywany w latach 2015 – 2017.

Homecoming
Homecoming to thriller psychologiczny wyprodukowany przez Gimlet Media, z udziałem takich gwiazd jak: Catherine Keener, Oscar Isaac i David Schwimmer. Za czasów, gdy go słuchałam, nie było tego jeszcze wiadomo, ale obecnie został już zaadaptowany na serial telewizyjny, w którym wystąpili Stephan James i Julia Roberts. Możecie go zobaczyć na Amazon Prime od 2 listopada 2018 r.
Podcast zadebiutował w 2016 roku i był pierwszym podcastem fabularnym wyprodukowanym przez Gimlet Media. Historię napisali Micah Bloomberg i Eli Horowitz. Akcja rozgrywa się na Florydzie i podąża za pracownikiem socjalnym i weteranem zaangażowanym w rządowy program zwany „inicjatywą powrotu do domu”. Całej historii dowiadujemy się z rozmów telefonicznych, sesji terapeutycznych i podsłuchanych rozmów. Nie jest to może stricte horror, ale ja tak go potraktowałam, bo rozstrzygnięcie tej historii jest naprawdę straszne. Jest to podcast w języku angielskim, a jeden odcinek trwa około 25 minut.