5 reżyserek filmowych horrorów

Horror to bardzo pojemny gatunek filmowy, ma bardzo dużo wspaniałych reżyserów i reżyserek. Dzisiaj o 5 paniach, które stworzyły unikalne, przerażające i pomysłowe horrory które warto obejrzeć. Trzeba przyznać, że kobieca perspektywa za kamerą potrafi być bardzo ciekawa i zupełnie odmienna niż męska. Zapraszam do zapoznania się z listą 5 reżyserek strasznych filmów.

napis-rezyserki-horrorow
napis-nia-dacosta

1. Nia DaCosta

Rocznik 1989, amerykańska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Najpierw chciała zostać poetką, bo uwielbiała pisać. Ma magistra z dramatopisarstwa, ale ukończyła także studia filmowe na Uniwersytecie Nowojorskim. Zadebiutowała jako scenarzystka i reżyserka filmem fabularnym „Little Woods” (2018). Otrzymała różne nagrody m. in. nagrodę Nory Ephron dla reżyserek na festiwalu filmowym Tribeca. Była najmłodszą czarnoskórą reżyserką, która zajęła pierwsze miejsce pod względem sprzedaży biletów podczas weekendowego otwarcia jej tajemniczego horroru „Candyman” (2021). Jest także pierwszą czarnoskórą kobietą, która wyreżyserowała film o super bohaterach z serii „The Marvels” (2023).

Film, który warto obejrzeć: „Candyman” (2021)fotograf przywołuje upiora patrząc w lustro i wypowiadając pięciokrotnie jego imię… Nie jest to dobra decyzja i przekonują się o tym mieszkańcy dzielnicy Cabrini-Green w Chicago.

napis-mary-harron

2. Mary Harron

Rocznik 1953, kanadyjska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Harron dorastał w rodzinie, gdzie interesowano się sztuką. Ma tytuł licencjata języka angielskiego. W wieku 13 lat przeprowadziła się do Anglii, gdzie mieszkała do końca studiów. Podobno umawiała się z Tonym Blairem, późniejszym premierem Wielkiej Brytanii. W późniejszych latach mieszkała w Nowym Yorku i była częścią tamtejszej sceny punkowej lat 70. Była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad z Sex Pistols dla amerykańskiej prasy. Jej debiut filmowy jest częściowo wyimaginowaną historią nieudanego zamachu Valerie Solanas na Andy’ego Warhola. Sam Warhol pomógł jej sprzedać ten film.

Film, który warto obejrzeć: „American Psycho” (2000) – historia młodego, zamożnego a przede wszystkim morderczego biznesmena, który wpada w sidła destrukcji…

6 pisarek horrorów, które warto znać

napis-jennifer-kent

3. Jennifer Kent

Rocznik 1969, australijska reżyserka i scenarzystka filmowa. Zaczynała swoją karierę jako aktorka. Gdy przestało ją interesować granie, podobno napisała list do reżysera Larsa von Triera i została przez niego zatrudniona jako stażystka na planie Dogville” (2003). W wywiadach ubolewa nad tym, że tak mało jest kobiet zajmujących się reżyserowaniem horrorów. Za swój debiutancki długometrażowy film otrzymała wiele nagród. Tym filmem jest właśnie „Bababdook”.

Film, który warto obejrzeć: „The Babadook” (2014) – przerażająca historia chłopca, który przywołuje potwora z książki z obrazkami…

napis-any-lily-amirpour

4. Any Lily Amirpour

Rocznik 1976, irańsko-amerykańska reżyserka, scenarzystka i aktorka. Podobno urodziła się częściowo niesłysząc. Kręci filmy od 12. roku życia. Kocha filmy i uważa, że dzięki nim zasymilowałem się z amerykańskim społeczeństwem. Jest najbardziej znana ze swojego debiutu „Dziewczyna wraca nocą sama do domu”, który podobno sama określiła jako „pierwszy irański spaghetti western o wampirach” . Niektórzy nazywają ją „kolejnym Tarantino”.

Film, który warto obejrzeć: „Dziewczyna wraca w nocy sama do domu” (2014) – historia samotnej, bezimiennej wampirzycy, która przechadza się po uliczkach fikcyjnego Złego Miasta w poszukiwaniu ludzkiej ofiary, w jednej z nich niestety się zakochuje…

TOP 5 WAMIPRZYC!

napis-halina-reijn

5. Halina Reijn

Rocznik 1975, holenderska aktorka, reżyserka i pisarka. Dorastała w domu antropozoficznym, jej rodzice byli wyznawcami ruchu duchowego Subud. We wczesnych latach mieszkała wraz z rodziną w domu „Pippi Pończoszanki” w maleńkiej wiosce Wildervank w Groningen, która przyciągała wielu artystów. Jej rodzina żyła bez telewizji i nigdy nie chodzili do kina, grali za to muzykę, rysowali i malowali. Zainteresowała się aktorstwem po raz pierwszy będąc na przedstawieniu na Broadwayu. W 2005 roku wydała swoją pierwszą powieść „Prometeusz”, wydała także zbiór felietonów w formie pamiętnika.

Film, który warto obejrzeć: „Bodies, bodies, bodies” (2022) – historia nastolatków, którzy z nudów rozpoczynają niewinną grę polegającą na tym, że jedna osoba jest mordercą a reszta musi odgadnąć jego tożsamość…