Fobie w horrorach – 5 przykładów!

Według kryteriów diagnostycznych DSM-5 fobia to strach/lęk dotyczący specyficznej sytuacji lub obiektu, opatrzona jest sygnaturą 300.23. Reakcja ta jest nieproporcjonalna do realnego zagrożenia, a jej unikanie wywołuje dystres i pogarsza funkcjonowanie. Musi to trwać minimum sześć miesięcy. Horrory często bazują na ludzkich fobiach. Na jakich? Zapraszam do czytania, oto 5 przykładów!

 Ornitofobia

niebieski-ptak

Ornitofobia (inaczej awizofobia) to rodzaj fobii specyficznej charakteryzującej się lękiem przed… ptakami. Osoby mające tę fobię doświadczają silnego lęku i paniki nie tylko w obecności ptaków, ale także myśląc o nich! Objawami są: szybsze bicie serca, trudności z oddychaniem, pocenie się, drżenie, uczucie mdłości i zawroty głowy. Często taką fobię wywołują traumatyczne doświadczenia z przeszłości związane z ptakami np. atak ptaka lub obserwacja agresywnego zachowania ptaków. Powodem mogą być również predyspozycje genetyczne, zaburzenia lękowe w rodzinie lub ogólnie wysoki poziom lęku. Jak każda fobia znacznie utrudnia ona funkcjonowanie.

Czego NIE oglądać? „Ptaki” (1963), reż. Alfred Hitchcock czyli filmu w którym małe nadmorskie miasteczko zostaje zaatakowane przez niesłychanie agresywne ptaki.

Daphne du Maurier napisała horror „Ptaki”, jaki są inne znane pisarki horrorów?

Koulrofobia

twarz-clowna

Kolejna fobia jest związana z lękiem przed… klaunami! Mowa o koulrofobii i jak się okazuje jest ona powszechnie znanym zjawiskiem. Klownów boją się wszyscy: starzy, młodzi, osoby w różnych kulturach, a dowodem na to może być panika spowodowana atakiem clownów w 2016 roku w Anglii. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego: na siłę zabawny makijaż, przesadzona mimika twarzy, dużo koloru czerwonego, dziwne teatralne zachowanie… Klown to przebieraniec, ktoś kto chowa się za swoim scenicznym wizerunkiem jakby miał coś do ukrycia (np. morderca John Wayne Gacy). Trudno ocenić o co właściwie im chodzi…. Bo raczej nie o dobrą zabawę.

Czego NIE oglądać? „To” (2017), reż. Andy Muschietti czyli klasycznej już historii o miasteczku Derry, krwiożerczym klaunie Pennywisie oraz grupie dzieciaków, które próbują go pokonać.

Najstraszniejsza powieść o klownie ma 1104 strony, jaki są inne książki 500 plus?

Arachnofobia

maly-pajak

Boisz się pająków? Czujesz się nieswojo w każdym miejscu, w którym istnieje prawdopodobieństwo, że może znajdować się siedliska pająków lub w którym widzisz oznaki ich obecności?  A może zaczynasz się pocić na sam widok rysunku lub zabawki pająka? Oznacza to, że masz arachnofobię. Arachnofobia to strach przed pająkami i innymi pajęczakami, takimi jak skorpiony i kleszcze. Dla osób z tą fobią spotkanie z pająkiem może być bardzo bolesne, mogą mieć atak paniki, zacząć krzyczeć, mieć problemy z oddychaniem… Fobia ta może wcale nie dziwić, ponieważ rzadko uważa się pająki za słodkie stworzenia, nawet jeśli nie wpadamy w panikę to chociaż się wzdrygamy! Mamy fobię czy nie i tak na wszelki wypadek lepiej nie schodzić samemu do piwnicy!

Czego NIE oglądać? Arachnofobia (1990), reż. Frank Marshall czyli historii o tym jak śmiercionośny gatunek pająków z Ameryki Południowej atakuje Stany Zjednoczone.

Anthropomorfobia

szary-robot

Kolejna fobia dotyczy lęku przed zobaczeniem ludzkich cech w nieożywionych obiektach i nazywamy ją anthropomorfobią. Brzmi naprawdę przerażająco, prawda? Objawiać się ona może silnym lękiem przed obiektami w których możemy zobaczyć cechy ludzkie np. roboty. Jest to fobia, która najprawdopodobniej wraz z rozwojem technologicznym będzie pojawiać się coraz częściej. Świat zmienia się coraz szybciej i to co kiedyś było marzeniem pisarzy science – fiction staje się pomału (straszną) rzeczywistością… Mimo, że wolimy myśleć o robotach jako o naszych sprzymierzeńcach to jednak wielu z nas może podskórnie bać się tego co by się z nami stało, gdyby chciały nas jednak pokonać. Sztuczna inteligencja to jednak inteligencja…

Czego NIE oglądać? „Ex-machina” (2015), reż. Alex Garland czyli historii młodego, zdolnego informatyka Caleba który zakochuje się w pięknej Avie – sztucznej inteligencji pod postacią kobiety.

Pediofobia

lalka-w-zielonej-sukience

Czy można się bać lalek? Czy mogą one budzić takie przerażenie, że mamy problemy z oddychaniem, nasze serce zaczyna walić, jesteśmy zdezorientowani i mamy ochotę uciekać? Niestety tak, a taką fobię nazywamy pediofobią i dotyczy ona nieuzasadnionego (?) lęku przed lalkami. Motyw z morderczymi lalkami mógł się wydawać kiedyś śmieszny, ale jakoś łatwo przełknęliśmy ich mordercze skłonności… Lalki oczywiście są różne i niektóre naprawdę wyglądają, jakby chciały nam wyrwać serce. Uważajcie lepiej na to co kupujecie swoim dzieciom!

Czego NIE oglądać? „Laleczka Chucky” (1988), reż. Tom Holland czyli historia chłopca Andy’ego, który dostaje wymarzoną lalkę, w której czai się duch mordercy…

czaszka-i-ksiezyc

Na koniec warto stwierdzić, że niemalże każdy straszny film wykorzystuje dwa największe ludzkie lęki: lęk przed śmiercią oraz lęk przed ciemnością. Fobia dotycząca strachu przed śmiercią to tanatofobia, a przed ciemnością nyktofobia.