Jeśli interesujecie się psychologią i psychiatrią, zastanawiacie się nad sobą i chcecie coś zrobić ze swoim życiem, to powinniście poznać książki emerytowanego profesora psychiatrii Uniwersytetu Stanford – Pana Irvina D. Yaloma. Jego ogromne doświadczenie zawodowe i kunszt z jakim potrafi przedstawiać wiedzę, uczyniły go sławnym na cały świat specjalistą. Dzisiaj o jego autobiograficznej książce „Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry”.

If you want to choose the pleasure of growth, prepare yourself for some pain
Irvin D. Yalom to amerykański psychiatra i psychoterapeuta, jest także autorem bestsellerowych książek na temat psychologii. Jest jednym z czołowych przedstawicieli psychoterapii egzystencjalnej, w swojej pracy koncentruje się na problematyce bycia wolnym, samotnym, zajmuje się tematem naszej śmiertelności i konieczności poszukiwania sensu życia. Jest on inspiracja dla specjalistów na całym świecie, a jego książki są czytane przez wszystkich, którzy interesują się psychologią. Sama oglądałam online parę jego sesji z pacjentami i zrobiły one na mnie ogromne wrażenie. W swoich książkach często wykorzystuje elementy autobiograficzne, przykłady ze swojego życia zawodowego, ale dotyka także szerszych, filozoficznych tematów. Przede wszystkim dla Pana Yaloma ważna jest RELACJA, to ona jest podstawą udanego życia i udanej terapii. A terapia dla niego to spotkanie z drugim człowiekiem, autentyczne, czasami bolesne, ale cenne dla obu stron.
W książce „Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry” psychiatra bierze na warsztat siebie i swoje życie. I robi to w taki sposób, w jaki zawsze pisze: wnikliwie, szczerze i autentycznie. Dzieli się z czytelnikami swoimi refleksjami na temat ludzkiej psychiki oraz przemyśleniami na temat życia, śmierci i miłości. Jest to bardzo inspirująca droga przez dzieciństwo, dojrzewanie, osobiste doświadczenia i pierwsze kontakty zawodowe, dzięki którym stał się takim jakim jest teraz. Nie boi się on spojrzeć uczciwie na siebie i przeanalizować, co i w jaki sposób go ukształtowało. Przekłada te doświadczenia na bardziej ludzki wymiar, dodając nam otuchy i zmuszając niejako do refleksji kim MY się stajemy i jak sobie z tym radzić.
W książce opisano różne aspekty pracy psychiatry i mimo, że dotyczy to czasami skomplikowanych zagadnień to Pan Yalom pisze o tym w przystępny i empatyczny sposób. Czujemy się jak na spotkaniu z mądrym i inspirującym człowiekiem. Jest to pouczająca i głęboko poruszająca lektura. To pozycja, która z pewnością pozostawi ślad w sercu i umyśle każdego, kto po nią sięgnie.
Polecam wszystkim, którzy lubią czytać inspirujące osoby i czerpać wiedzę od mądrzejszych.